Vedení společnosti a odbory Sokolovské uhelné ještě před koncem roku úspěšně uzavřely kolektivní vyjednávání. Zaměstnancům firmy tak od ledna vzrostou tarify o tři procenta a zůstanou jim zachovány i veškeré benefity. 

4J9D5668
Místopředseda představenstva David Najvar při podpisu kolektivní smlouvy pro rok 2021. Foto: SUAS

“V této složité době je potřeba, asi víc než kdy jindy, poděkovat hlavně vyjednavačům z obou stran. Dokázali najít shodu a uzavřít smlouvu ještě před koncem roku a díky tomu mají zaměstnanci Sokolovské uhelné jistotu, za jakých mzdových podmínek budou od ledna chodit do zaměstnání,”
uvedl Jaroslav Rokos, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné. Podle něho tak společnost, i přes komplikované období, kterým prošla v roce 2020, potvrdila svou pozici seriózního zaměstnavatele. 

Téměř 1900 zaměstnanců Sokolovské uhelné, kteří měli letos průměrnou mzdu více než 37 tisíc korun, tak čeká v roce 2021 nárůst tarifů o tři procenta. Dalších 400 korun měsíčně jim pak dá firma na osobní účet v rámci takzvaného sociálního fondu. Z něj mohou zaměstnanci Sokolovské uhelné čerpat například příspěvky na stravování, rekreaci, nebo zdravotní péči. Firmu to v souhrnu vyjde na dalších 14 milionů korun. Svým zaměstnancům pak Sokolovská uhelná navíc přispívá ještě 700 korun měsíčně na penzijní připojištění. 

“S ohledem na to, co se na nás navalilo v uplynulém roce, a teď mám na mysli celkový tlak na těžbu a zpracování uhlí, emisní povolenky i důsledky kterými bylo odstavení plynárenské části, je výsledek kolektivního vyjednávání maximem dosažitelného,” zhodnotil kolektivní vyjednávání Jan Smolka, předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné. I díky tomu mzdy ve firmě budou nadále patřit, v rámci oboru i z hlediska Karlovarského kraje, mezi jedny z nejvyšších. 

Vedle toho se navíc firma snaží pomoci i svým bývalým zaměstnancům, kteří museli odejít v důsledku uzavření plynárenské části. Ta musela skončit v polovině roku kvůli skokovému růstu cen emisních povolenek. 

“Považuji za velký úspěch, že podařilo vyjednat s vládou takzvaný restrukturalizační příspěvek pro zaměstnance Sokolovské uhelné. V těchto dnech proto chceme našim bývalým pracovníkům, kteří na něj mají nárok, rozeslat informace k podání žádosti o vyplacení tohoto příspěvku,”
uzavírá předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos. Ten může být bývalým zaměstnancům firmy vyplácen až po dobu 60 měsíců a Sokolovská uhelná lidem pomůže i s administrací žádostí. Vytvoří kvůli tomu dokonce hned dvě kontaktní místa. Jedno v Sokolově a druhé ve Vřesové.

Jak uzavření kolektivní smlouvy, tak restrukturalizace Sokolovské uhelné se přitom v roce 2020 staly základem pro budoucí stabilitu a rozvoj celé skupiny. Díky nim už dnes může firma garantovat městům a obcím v regionu stabilní i cenově dostupné dodávky tepla do roku 2035. Zároveň například představila první ze svých nových rozvojových projektů se společnostmi SUEZ CZ nebo Accolade, ke kterým by měly v roce 2021 přibýt i další.