Letos se daří hlavně mladým hokejistům. Někteří junioři by se mohli objevit také na pravidelné soupisce mužského týmu. Cílem klubu je návrat na republikovou špičku.

Po nevydařené loňské sezóně to vypadá, že by se hokejisté karlovarské Energie mohli znovu vrátit mezi extraligovou špičku. Napovídá tomu podzimní série výsledků týmu, i názor jeho nového kouče Antonína Stavjani.

„Asi hlavní příčinou toho propadu byla únava z velkého vypětí," říká Stavjaňa, sám bývalý špičkový hráč. Podle něj se to jasně ukázalo v prvních zápasech letošního roku. I když tým na soupeře fyzicky stačil, nezvládal situaci psychicky. „Sebemenší chyba se projevila. Například v zápasu s Chomutovem dostal tým dvě branky a doslova se sesypal," popisuje situaci, která vyvrcholila předligovým zápasem s Kladnem, trenér Energie.

„Pomohlo zavedení krizového scénáře, kde už se uvažovalo i o možných tradech hráčů," říká Stavjaňa s tím, že následný zvrat ukázal, že Energetici znají cestu k návratu. Zvýšení jejich sebevědomí pak pomohla i úprava velikosti hrací plochy v nové hale, která týmu umožňuje lepší využití přesilovek. „Takže, pokud se nám vyhnou zranění klíčových hráčů, myslím, že je reálné skončit v základní části do šesté příčky," říká Stavjaňa, ale vzápětí brzdí případné nadšení fanoušků. „Nic jednoduchého to ale rozhodně nebude. Čelo tabulky je hodně vyrovnané, bude se bojovat o každý bod."

HC Energie Karlovy Vary ale není jen A tým mužů. Klub má také mládežnické kategorie od přípravky až po juniory, které všechny působí v nejvyšších soutěžích pro dané kategorie vypsaných. A sbírají také úspěchy na turnajích mimo ně.

„Celkově máme v soutěžích dvanáct družstev a tři přípravky, což je v souhrnu bezmála čtyři sta dětí a mládeže," vypočítává Jiří Ryžuk, hlavní trenér Sportovního centra mládeže HC Energie.

Výjimečnou sezónu zažívají především junioři, kde se zásadně mění struktura celé soutěže. Ta se z dosavadních 22 týmů bude zužovat na 18, a aby tým zůstal s jistotou v soutěži, musí ukončit základní část nejníže na dvanácté příčce. V době závěrky časopisu se dělil o druhou a třetí příčku s pražskou Slávii za prvními Vítkovicemi.

Souběžně s tím se ale v českém hokeji vede intenzivní diskuse na téma, zda mají soutěže mládeže být sestupové či nikoliv. Podle Ryžuka by bylo lepší, aby i kvůli možnému ovlivňování výsledků tento systém z mládežnického hokeje zmizel. „A místo něho nastoupila nesestupová soutěž extraligových farem."

Práce juniorů, podložená herními výsledky, je ale pro Energii klíčová i proto, že právě z juniorských řad se rekrutují nové posily mužského A týmu. „Letos již mezi oběma mužstvy pendluje například sokolovský odchovanec Martin Rohan," říká Ryžuk s tím, že mezi kandidáty na možné zařazení do extraligové soupisky je například i Michal Vachovec nebo Jaromír Kverka mladší.

Solidními výsledky se ale mohou chlubit i mladší ročníky. Starší dorost momentálně bojuje v polovině soutěžní tabulky, mladší dorostenci ji pak dokonce vedou se značným náskokem a jsou na nejlepší cestě k postupu do finále. V čele skupin zůstávají i kluboví žáci v páté, šesté a osmé třídě, sedmáci pak jsou aktuálně na třetí příčce. „Daří se samozřejmě i přípravkám, ale zde nijak na výsledky netlačíme. Tam jde hlavně o zábavu," konstatuje hlavní trenér.

K vzestupu formy mládežnických týmů podle něho hodně pomáhá i rostoucí zájem rodičů a dětí o hokej. Zájem je totiž mnohem větší, než kolik vůbec tým je schopen přijmout zájemců, a tak se vybírají jen ti nejlepší. „Samozřejmě tomu výrazně pomohl loňský titul i přesun do nové haly, kde máme špičkové tréninkové zázemí," říká Ryžuk, podle kterého tak v oblasti práce s mládeží řeší dlouhodobě HC Energie pouze jeden zásadnější problém. V regionu neexistuje žádná střední škola se sportovním zaměřením. „Nicméně věřím, že i to se podaří časem nějak vyřešit."