Do rozšíření výroby firma investovala necelých 200 milionů korun. Poptávku zvyšují rostoucí ceny ropných produktů. Za poslední dekádu se produkce multiprachu zvýšila desetinásobně.

Sokolovská uhelná v letošním roce zvýší výrobu hnědouhelného multiprachu až na sto padesát tisíc tun. Nárůst produkce je výsledkem právě ukončené investice do rozsáhlého projektu intenzifikace výroby multiprachu.

Základem nové technologie je osm tyčových mlýnů typu Palla, které umožňují zpracování uhlí na multiprach o zrnitosti od nuly do půl milimetru. Hodinově pak každý z nich vyprodukuje až šest tun multiprachu," říká Stanislav Kapr, hlavní inženýr divize Zpracování Sokolovské uhelné.

Nově vybudovaná výrobní linka využívá část budov odstavené briketárny ve Vřesové. Z původního zařízení jde o systém zauhlování a sušení, nicméně proti tomu z bývalé lisovny zůstal v podstatě jen obvodový plášť a nosné konstrukční prvky, zatímco vnitřní část prošla komplexní přestavbou.

Asi nejnáročnější byla demontáž samotné technologie briketárny. Jeden briketovací lis totiž váží až 170 tun," říká hlavní inženýr divize Zpracování s tím, že samotné práce na stavbě intenzifikace multiprachu proto mohly odstartovat až v loňském roce. Od prosince 2010 pak byly zahájeny provozní zkoušky nové technologie, které trvaly až do letošního jara.

Ta délka zkoušek je daná hlavně náročností celého výrobního procesu," vysvětluje Kapr skutečnost, že jakákoliv odchylka od požadované zrnitosti by měla zásadní vliv na požadované vlastnosti multiprachu. „Takže bylo nutné upravit i některé parametry dodaných mlýnů, jako byl například průměr mlecích tyčí, nebo změnit systém jejich zauhlování," vysvětluje Kapr.

Zatímco v roce 2000 dosáhla produkce multiprachu v provozech Sokolovské uhelné objemu necelých patnácti tisíc tun, o pět let později to bylo již více než 53 tisíc tun. Růstu zájmu napomáhal především razantní vzestup cen ropných produktů. Multiprach totiž nahrazuje v průmyslu topné oleje.

Investice do intenzifikace výroby multiprachu nám tak umožní zvýšení jeho produkce v letošním roce na úroveň 150 tisíc tun, maximální projektovaná kapacita je 300 tisíc tun multiprachu za rok," dodává Kapr.
Počátky výroby hnědouhelného multiprachu se v sokolovském revíru datují již do osmdesátých let minulého století. Kvůli volbě nevhodné technologie použité v briketárně Citice ale byla tato produkce záhy zastavena.

Základem současné výroby se tak stala až instalace zásobníků pro zachytávání hnědouhelného prachu z elektrofiltrů na sušárně uhlí a briketárně ve Vřesové v roce 1993. Zásadní nevýhodou této technologie však byl fakt, že její produkce, dosahující maximálně 20 tisíc tun ročně, byla závislá na výrobě briketárny. Maximální produkce multiprachu tak byla v zimním období, kdy briketárna jela naplno. Naopak v letních měsících, kdy je kvůli spotřebě cementáren nebo obaloven největší poptávka po multiprachu, byla jeho produkce téměř nulová.

V roce 1993 tak byl ve Vřesové instalován první tyčový mlýn typu Palla, jehož výrobcem byla dnešní společnost MBE Cologne. Ten umožňoval mlít uhlí podle potřeb zákazníků, a navíc, narozdíl od pouhého zachytávání prachu vznikajícího při sušení a briketování uhlí, umožňoval výrobu v přesně stanových parametrech.

S ohledem na rostoucí zájem firem o tento druh produktu v roce 2008 Sokolovská uhelná zahájila přípravy k rozšíření výroby multiprachu, kterou o rok později začala projektovat brněnská společnost Tvar Com. Dodavatelem mlýnů byla opět německá firma MBE Cologne. Samotnou stavbu realizovaly Strojírny Cheb, Sokolovská stavební, divize Služby Sokolovské uhelné a firma ZPA-RP, která dodala řídící systém. Celkové náklady investice dosáhly výše téměř 200 milionů korun.

Ke stažení: Mlýny Palla - technické informace

Multiprach