Téměř sedm tisíc osob proškolilo v loňském roce oddělení vzdělávání Sokolovské uhelné. Zájem o zvyšování kvalifikace roste především u starších osob.

Více starších zájemců o vzdělání, a především vlastní iniciativa zaměstnanců pokud jde o rozšiřování kvalifikace. To jsou v poslední době nejvýraznější změny v chování lidí, se kterými se setkávají pracovníci oddělení vzdělávání Sokolovské uhelné. Ti v uplynulém roce proškolili téměř sedm tisíc osob z řad zaměstnanců firmy i externích pracovníků.

„Změna v přístupu ke vzdělávání je v poslední době poměrně výrazná. Dřív se na školení chodilo proto, že byla povinná. Dnes ale chodí stále více lidí dobrovolně a z vlastní vůle,“ říká vedoucí oddělení Pavlína Havlanová. Souvisí to především s tím, jak se zvyšuje nutnost doplňování kvalifikace nezbytné pro výkon některých profesí, i vlivem úrovně dosaženého vzdělávání na možný kariérní růst.

„Proto, kromě vlastních seminářů a školení, našim zaměst-nancům poskytujeme i informace o možnostech dálkového studia. Loni jsme navíc ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Příbram přímo v Sokolově zorganizovali zahájení nástavbového studia v oboru hornická geologie,“ vypočítává Havlanová. 

Celkem pak oddělení vzdělávání každoročně zorganizuje kolem pěti stovek kurzů všeho druhu. Jen v uplynulém roce jimi prošlo téměř sedm tisíc osob, z toho v drtivé většině šlo o kmenové zaměstnance Sokolovské uhelné. Externí účastníci, včetně úvodních školení praktikantů, pak tvořili přibližně 800 osob z celkového počtu. 

Kurzy oddělení vzdělávání zahrnují programy pro dělnické profese, školení řidičů, manažerské kurzy i počítačovou výuku. „Největší část  toho všeho tvoří dělnické kurzy pro naše zaměstnance. Jde o programy pro jeřábníky, vazače, obsluhu motorových vozíků, nebo strojníky stavebních strojů. A to jak v oblasti základních kurzů, tak periodických přezkoušení,“ vypočítává vedoucí oddělení. 

Počty těchto kurzů pak ovlivňují především změny legislativy, vyhlášky Českého báňského úřadu. Přesto se celková struktura programu připravovaného oddělením vzdělávání v posledních letech výrazně změnila nejen co se týká motivace účastníků. „Třeba před pěti lety byl obrovský zájem o počítačové kurzy. Tehdy běžely dvakrát týdně. Dnes děláme maximálně jeden čtvrtletně,“ potvrzuje Havlanová. Naopak přibyly kurzy dělané přímo na klíč pro externí firmy. A to jak v oblasti pracovněprávní legislativy, tak i manažerských dovedností, nebo obsluhy stavebních strojů. Další novinky pak oddělení vzdělávání chystá i na nadcházející měsíce. 

„Máme totiž zažádáno o akreditaci na zřízení školicího střediska pro zdokonalování profesní způsobilosti řidičů,“ dodává Havlanová s tím, že v nejbližší době začne Sokolovská uhelná nabízet také kurzy manažerského vzdělávání širšímu okruhu firem v regionu.