Krušnohorskému městu přineslo dobývání nerostných surovin slávu, bohatství, ale i úpadek a lidské utrpení. Dodnes to připomínají významné památky přímo v Jáchymově i jeho okolí, které jsou ideálním tipem na prázdninový výlet.

V krušnohorském regionu jsou dnes významnými těženými nerostnými surovinami hnědé uhlí a kaolin. Dávné hornické kořeny má přitom velká část měst v kraji. Mezi těmi krušnohorskými zaujímá prvenství jednoznačně Jáchymov.
Město vzniklo po roce 1516 v místech původní kolonizační vesnice Konradsgrün, a díky tamním nalezištím stříbra a cínu se během několika let rozrostlo na jedno z největších a také ekonomicky nejsilnějších měst v království.
Historické bohatství Jáchymova připomíná ve městě celá řada památek. Mezi veřejnosti přístupné zajímavosti patří i nejstarší stavba města, takzvaný Špitální kostel, o jehož výzdobu interiéru se postaral slavný malíř Lukas Cranach. O významu tehdejšího Joachimsthalu pak vypovídá královská mincovna v horní části náměstí, kde se razily i slavné tolary. Dnes se v ní nachází muzeum. Impozantní je také pohled na sousední renesanční radnici, v jejímž přízemí najdete informační centrum.
Méně slavně skončily desítky dalších staveb z dob největšího rozmachu Jáchymova. V současnosti jsou převážně v rukou soukromých osob, a z velké části neutěšeně chátrají.
Bezesporu nejatraktivnější připomínkou hornické minulosti tohoto města je štola č. 1 bývalého dolu Svornost. Ta sice není středověká, ale je prozatím jedinou legální možností, jak mohou návštěvníci nahlédnout do podzemí Jáchymova. Ražba štoly byla zahájena 1. července 1952 a razící práce zde byly ukončeny pravděpodobně už v závěru následujícího roku. Na samotnou štolu pak navazují četné chodby procházející i rudnou žílou Evangelist.
Na jejich zpřístupnění veřejnosti se začalo pracovat v polovině 90. let z iniciativy Hornického spolku Barbora. Ten chtěl v místě bývalého dolu vytvořit skanzen, který by připomněl jak slavnou hornickou minulost měst, tak poněkud hořké vzpomínky na doby, kdy ve zdejších dolech museli nuceně pracovat političtí vězni komunistického režimu.
V roce 2005 převzal správu areálu i štoly karlovarský kraj, který správou pověřil Krajské muzeum Sokolov. To postupně zahájilo práce vedoucí k technickému zabezpečení štoly, doplnění jejích interiérů o ukázky dobývací techniky, na které by v budoucnosti měla navázat výstavba samotného skanzenu s expozicí pracovních lágrů z 50. let minulého století.
Samotná štola je přístupná od května do října, kdy jsou prohlídky možné vždy od středy do neděle v každou celou hodinu od 10 do 15 hodin. Vstupné činí přijatelných 30 korun. Ti, kteří se na místo vypraví autem, pak mohou využít parkoviště v těsné blízkosti štoly.