Mezi vizemi rozvoje je i možné vybudování horkovodů do Ostrova nebo Sokolova. Jejich zřízení totiž vyjde výrazně levněji než stavba nových zdrojů tepla.

První kompletní rok činnosti má za sebou SUAS - Teplárenská. Stoprocentní dceřiná firma Sokolovské uhelné dnes zajišťuje dodávky tepla pro obyvatele Horního Slavkova a Krajkové. Jak ale potvrzuje ředitel divize Zpracování Sokolovské uhelné Pavel Homola, nemělo by zůstat jen u toho.

"Počítáme totiž s dalším rozvojem její činnosti,"
říká Homola s tím, že základní princip se nezmění. SUAS - Teplárenská by měla i nadále fungovat především jako poskytovatel obslužných služeb, zatímco mateřská společnost by jí měla vytvářet potřebné podmínky pro činnost. To ostatně dělá už dnes.

"Například že se v Krajkové nahradilo severočeské uhlí tím sokolovským, nám umožnilo nejen snížit cenu tepla pro koncové zákazníky, ale také garantovat její výši na následující tři roky. Obdobné to je i v Horním Slavkově, pokud jde o vyjednanou cenu dodávek plynu pro městskou výtopnu."

Pokud se v dohledné době vyřeší spor mezi Městem Chodov a firmou Marservis o vlastnictví rozvodů a technologie centrálního zásobování tepla ve městě, měla by to být právě SUAS - Teplárenská, kdo převezme tamní provoz.

"Nicméně už dnes máme licenci na směšovací stanici, která propojuje karlovarský a chodovský horkovod," říká Homola. Jen během této zimy přišla stanice ke slovu hned dvakrát, když umožnila během poruchy zajistit Chodovu náhradní dodávky tepla.

Zároveň Sokolovská uhelná v únoru, jako jeden z účastníků veřejného tendru, předložila městu Ostrov nabídku na zajištění dodávek tepla formou prodloužení stávajícího horkovodu z Karlových Varů. "Ekonomicky by to totiž vyšlo o polovinu levněji, než jakákoliv jiná varianta," říká Homola podle kterého ale nejde o žádnou novinku.

"O této alternativě se uvažovalo již v 90. letech. Její realizaci umožňuje jak stávající kapacita Vřesové, odkud by teplo pocházelo, tak relativně nízká cena i rychlost případné výstavby. Technicky by ji bylo možné zvládnout zhruba do dvou let."


V závěru února firma navíc v Sokolově prezentovala možnost dálkového vytápění města i přilehlých obcí horkovodem z Vřesové. Tento záměr by se mohl stát zajímavou alternativou jak řešit po roce 2020 vytápění města, které je dnes zásobováno z elektrárny Tisová.

V současné době přitom Sokolovská uhelná, prostřednictvím své dceřiné firmy SUAS - Teplárenská, zásobuje teplem obyvatele už dvou lokalit. Ty se staly pro firmu testem schopnosti navázat existující podnikovou údržbu Sokolovské uhelné na technologie běžící mimo firemní areály.

"A zatím se nám tento model docela osvědčuje," říká Jan Šedlbauer, jednatel SUAS - Teplárenská. Firmě totiž umožňuje naplno využít kapacit které má v oblasti údržby mateřská Sokolovská uhelná. Nemusí si totiž držet vlastní personál ani nákladné technické vybavení.

Premiérový rok 2012 byl ale pro SUAS - Teplárenskou relativně poklidný. V Krajkové, kde vytápí pět panelových domů a hasičskou zbrojnici, vyrobila něco přes 3000 GJ tepla a nezaznamenala žádné větší technologické problémy. Zbyl jí tak čas na úvahy o dalším rozvoji místní sítě.

"Všechny by měly směřovat ke zvýšení efektivity technologie, snížení ztrát z rozvodů a stabilizace ceny tepla i na další roky," vysvětluje Šedlbauer. Jednou variantou je prostá výměna rozvodů tepla v obci kvůli tepelným ztrátám. Druhá alternativa počítá s rozšířením centrálního zásobování teplem o přilehlé objekty, hlavně o obecní úřad a školu, které mají v současné době vlastní plynové vytápění. Třetí alternativa je změna celkové koncepce vytápění z uhelné kotelny na moderní kogenerační jednotku. "V současné době to řešíme s obcí a jasno ke které variantě se přikloníme by mělo být už na konci druhého čtvrtletí letošního roku."

Poněkud odlišná je situace v Horním Slavkově. Ve zdejší plynové výtopně SUAS - Teplárenská vyrobila loni zhruba 95 tisíc GJ tepla, kterými zásobuje celé sídliště včetně tamní školy, supermarketu nebo věznice. "Samozřejmě i v Horním Slavkově máme vizi kogenerační jednotky, která by mohla snížit cenu tepla a v současné době zpracováváme zda by to bylo ekonomicky výhodné. Ale na pořadu dne to je tak za tři roky. Je to dané i tím, že s městem je uzavřen pouze krátkodobý smluvní vztah na pět let, a pokud by se zde mělo masivněji investovat, bylo by nutné jeho prodloužení," říká jednatel firmy s tím, že kompletní plán investic a oprav předloží firma městu Horní Slavkov ve třetím čtvrtletí letošního roku.