Aktuální informace
V polovině listopadu opět diskutovalo vedení s odbory
Předseda odborové organizace Zpracování Radovan Třešňák hned v úvodu jednání připomněl, že se jedná už o 4. společné setkání v letošním roce. „Zvlášť v tomto náročném období, kdy odcházejí lidé z Těžebního úseku a podobný vývoj nás čeká příští rok, jsme rádi, že máme prostor k diskusi a pro řadu dotazů,“ dodal.
Ekonomickou situaci Skupiny a výhled na příští období shrnul předseda představenstva Sokolovské uhelné a SUAS GROUP Jan Filip. „Je potřeba si uvědomit, že odvětví spojené s těžbou uhlí je v procesu výrazného útlumu. Zajištění chodu všech provozů je navíc velmi finančně náročné. To nás nutí ke krokům, které jsme nikdy předtím neřešili. Co se týče uhlí, každé 3 týdny zpracováváme očekávanou skutečnost 2024 a jasně se ukazuje, že poptávka klesá, padají objemy i ceny dodávaného uhlí. Odepisujeme desítky milionů korun. V případě výroby elektřiny musíme průběžně hledat způsoby, jak se pohybovat na trhu, abychom byli schopni ze zdrojů dostat maximum. A tak je například v určitém období roku výhodnější elektřinu nevyrábět, protože se dá levněji koupit odjinud. Další oblast je výroba tepelné energie, ceny už delší dobu neodpovídají stavu, v němž by to ekonomicky vycházelo.“ Podle Jana Filipa Skupina ještě před nedávnem kalkulovala s pomocí státu, ale dnes už s ní příliš nepočítá. Proto bude tlumit skrývku i těžbu, omezovat výrobu elektřiny a redukovat oblast provozních nákladů a investic, aby stále dokázala být stabilní.
O opatřeních, která v současnosti probíhají na Těžebním úseku, mluvil člen představenstva Skupiny Martin Čermák: „Těžba se omezuje a spolu s tím odstavujeme technologické celky, na nočních směnách na těžbě uhlí bude v provozu jen jeden velkostroj. To bohužel znamená snižování počtu zaměstnanců na těžbě. Jak už jsme řekli, týká se to cca 90 lidí do konce tohoto roku. Opatření ale budou muset pokračovat i v roce 2025 a dotknou se dalších celkem 120 lidí při odstavení TC 2 ke konci března. Všem garantujeme, že stejné podmínky vyplývající z kolektivní smlouvy pro rok 2024, dodržíme i pro rok 2025.“ Ředitel Těžebního úseku Radovan Zima dodal, že i v březnu budou zaměstnancům, kterých se opatření dotknou, poskytovány veškeré informace a podpora jako doposud a někteří budou moci využít nabídku pracovních míst v rámci firmy. Další snížování počtu pracovníků se může dotknout i navazujících služeb v dceřiných společnostech Skupiny.
Personální ředitelka Skupiny Andrea Kahudová potvrdila, že dohody s uvolňovanými zaměstnanci jsou již podepsané a nad rámec kolektivní smlouvy s nimi personální oddělení probírá možnosti pracovního uplatnění u jiných zaměstnavatelů v kraji, předává jim další informace a pomáhá jim zvládnout nastalou situaci. Za lidmi vyjíždějí mobilní týmy úřadu práce, personalisté jsou i ve spojení s hospodářskou komorou, která má přehled o volných místech v kraji. „Chtěla bych moc poděkovat personálnímu týmu, odborům i jednatelům, kteří jsou s námi v součinnosti. Pro nikoho z nás to není jednoduché a všichni se musíme snažit lidem současný stav co nejvíce ulehčit,“ doplnila Andrea Kahudová.
Změny se týkají i některých dceřiných společností SUAS GROUP. Mimo jiné ze společnosti ZPA – RP bude do dceřiné společnosti SUAS Technology převedeno 60 zaměstnanců elektro a údržby, se kterými se uskuteční informační schůzky a situaci s nimi bude personální oddělení řešit do konce listopadu. Další dotčenou skupinou je sekce Elektroprovoz Sokolovské uhelné – přechodem práv a povinností přejde k 1. 1. 2025 do SUAS Distribuční celkem 67 zaměstnanců.
Diskusi otevřel předseda Rady Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka, který zároveň zúčastněné upozornil na to, že aktuálně stále probíhá vyjednávání o kolektivních smlouvách na rok 2025. „I z toho důvodu nás určitě bude zajímat přesný počet zaměstnanců celé Skupiny od roku 2025,“ zdůraznil. Dotazy zástupců odborů také směřovaly k tomu, zda se plánují odchody zaměstnanců i na jiných úsecích. Pokud k tomu bude muset dojít, budou dotčení zaměstnanci informováni svými nadřízenými. Dále se diskutovalo i o tom, jestli se chystá větší odprodej těžební techniky, což vyvrátil ředitel Těžebního úseku Radovan Zima. Ten také sdělil, že se bude řešit zastupitelnost odborných pozic v rámci těžby, jako jsou například obsluhy bagrů a dalších strojů.
Předseda odborové organizace Těžba Josef Zelenka apeloval na to, aby změny byly oznamovány, pokud možno, v časovém předstihu. „Jsme pak schopni jednat v mnohem větším klidu a pro zaměstnance, kteří tady odpracovali obrazně řečeno celý život, to není tak nečekaný šok.“ Podle slov personální ředitelky Andrey Kahudové se změny dějí v souvislosti s rychlým vývojem útlumu těžby a někdy je na ně třeba reagovat v krátkém čase.
O tom, že se do konce roku nechystá již žádná zásadní organizační změna v provozech, informoval předseda dozorčí rady Skupiny Pavel Tomek. „Děkuji odborům za organizaci setkání, je to pro nás důležitá zpětná vazba ze strany zaměstnanců. Procházíme hodně náročným obdobím a všichni bychom si přáli v klidu dovést Sokolovskou uhelnou a SUAS GROUP k roku 2030, rozumně se s tím vypořádat, nahradit technologie modernějšími a bezpečně udržet i systém centrálního zásobování teplem. K tomu je ale třeba reagovat hodně rychle a flexibilně na situaci trhu, což zrovna v oblasti energetiky není jednoduché, a stejně tak být přizpůsobiví v oblasti obchodu s energiemi. Bohužel všechny ty změny provázejí opatření, která bolí. Každý člověk v naší Skupině má pro firmu svou hodnotu a říci lidem po desítkách odpracovaných let, že už nemůžeme těžit jako dřív a o uhlí není zájem, proto musí odejít, to je hodně těžké. Tak si prosím naslouchejme a zkusme v klidu projít příštím obdobím. Můžeme to ustát jen tehdy, když budeme táhnout za jeden provaz.“