Aktuální informace

Sokolovská uhelná má kolektivní smlouvu pro rok 2018

Vytvořeno: 13. prosinec 2017

4J9D0161

Podpis kolektivní smlouvy (zleva) předsedou Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Janem Smolkou a předsedou představenstva Sokolovské uhelné Jiřím Pöpperlem. Ilustrační foto archiv SU

 

Zaměstnancům Sokolovské uhelné se v nadcházejícím roce zvýší mzda minimálně o 13 procent. Přesně takový nárůst mezd jim garantuje kolektivní smlouva na rok 2018 na jejímž znění se dohodly odbory s vedením společnosti. Další dvě procenta pak může lidem přinést k výplatě překročení hospodářského výsledku. 

“Letošní jednání bylo dost složité. Na jedné straně jsou oprávněná očekávání lidí pokud jde o růst mezd, na druhé obrovský tlak na uhelné společnosti, který jde naopak proti tomu,” říká Jan Smolka, předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné. Podle něho se ale i přesto povedlo nakonec odborářům vyjednat pro zaměstnance velmi slušné podmínky. Do mezd na rok 2018 tak bude napevno zakotvena částka, která byla dosud mimořádnou odměnou nad rámec kolektivní smlouvy. 

V řeči čísel to znamená, že mzdy zaměstnanců Sokolovské uhelné z letošního průměru ve výši 30.619 korun vzrostou o plných 13 procent. Z toho 5 procent bude tvořit klasický nárůst, zbylou část pak rozpočítaná částka mimořádných prémií, kterou v minulosti lidé mohli, ale také vůbec nemuseli obdržet. “Od nynějška ale bude pevnou součástí jejich výplaty. A nejde přitom o malé peníze. Jen v letošním roce se mimořádná odměna vyplácela ve dvou částkách. V červnu šlo v průměru o 10 tisíc, v listopadu pak o dalších 20 tisíc korun v průměru,” říká Smolka.

Zároveň zaměstnancům Sokolovské uhelné zůstává šance na další růst mezd. To potvrzuje i člen představenstva Sokolovské uhelné Miroslav Mertl, “Průměrná mzda by se měla v roce 2018 zvýšit na částku 34.599 korun. Pokud ale dojde k překročení plánovaného hospodářského výsledku, dojde k navýšení až o další dvě procenta.”  Kromě toho navíc nová kolektivní smlouva zaručí zaměstnancům Sokolovské uhelné další i růst už tak poměrně vysokého příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění. Ze současných 600 korun se zvýší na 700 korun měsíčně.

Kromě toho Sokolovská uhelná vloží v roce 2018 rovných 24 milionů korun do takzvaného sociálního fondu, ze kterého mohou zaměstnanci čerpat například příspěvek na závodní stravování nebo dovolené, ale také na zdravotní pomůcky nebo vzdělávání. Svým zaměstnancům pak bude firma nadále zajišťovat pracovnělékařskou péči, včetně toho, že za ně zaplatí jak vstupní, tak periodické nebo následné lékařské prohlídky. A zachovány zůstanou i příspěvky za věrnost. “Zaměstnanec Sokolovské uhelné může obdržet postupně podle let až 25 tisíc korun u příležitosti pracovního jubilea, a při odchodu do penze dalších až 35 tisíc korun. Což vnímáme jako určitou formu poděkování našim zaměstnancům za dlouholeté působení ve společnosti,” dodává Mertl. 

Vedle těchto částek pak v kolektivní smlouva zhruba třem tisícovkám zaměstnanců firmy zaručuje pro rok 2018 také pomoc společnosti při zajišťování dětské rekreace, podporu sportu mládeže, nebo klubů seniorů sdružujících bývalé zaměstnance Sokolovské uhelné, či možnost bezplatně navštěvovat největší sokolovské fitness centrum. 

Ačkoliv v celkovém souhrnu nabízené benefity výrazně překračují to, co svým zaměstnancům nabízí firmy v regionu, podle předsedy odborů je jejich nastavení adekvátní. “Práce v těžebním provozu i ve zpracovatelské části je náročná. A to jak z hlediska technologií, tak směnnosti nebo klimatických podmínek. A takto nastavená kolektivní smlouva je jasným dokladem toho, že si Sokolovská uhelná umí vážit svých lidí,” dodává Smolka s tím, že kolektivní smlouva na rok 2018 bude podepsána v Sokolově již 18. prosince. 

Společnost Sokolovská uhelná vnikla v roce 2004. Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. V poslední letech skupina Sokolovské uhelné významně rozšiřuje svou činnost i do dalších oblastí, ať už jde například o strojírenství, stavebnictví a další obory. Sokolovská uhelná je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Více informací o nabídce volných míst: Práce ve skupině SU