Aktuální informace

U Vintířova vyroste zkušební polygon BMW

Vytvořeno: 18. prosinec 2017
4J9D8461 
Tisková konference společnosti BMW v Praze. Foto SU.
 
 
BMW postaví do roku 2022 na Sokolovsku zkušební polygon pro samořiditelná vozidla. Investici za stovky milionů euro potvrdili v pátek v Praze zástupci automobilky. Testovací okruh vznikne v prostoru bývalé Podkrušnohorské výsypky u obce Vintířov. V souvislosti se stavbou polygonu vznikne až 400 nových pracovních míst, převážně v oblasti informačních technologií.
 
“Naše společnost se dlouhodobě připravuje na období po vytěžení zásob hnědého uhlí,” potvrdil předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl s tím, že cílem je především zajistit v regionu dostatečné množství nových pracovních míst. “Vydali jsme se cestou jak vlastních podnikatelských aktivit dceřiných firem Sokolovské uhelné, tak hledáním vhodných investorů. A BMW je prvním z nich.”
 
Zatímco investice v řadě regionů míří především do stavby nových logistických nebo montážních center, cílem Sokolovské uhelné je přivést do regionu především firmy s vlastní výrobou nebo vývojem. “Je to jediná možnost jak zajistit dlouhodobě pracovní místa a ekonomickou i sociální stabilitu Sokolovska v době kdy už nebude uhlí. Jednoduché montážní práce jsou příliš závislé na nízkých mzdách a kurzu koruny. Dnes jsou tady, zítra se klidně přesunou o tisíce kilometrů dál. Naopak projekty postavené na vysoké odbornosti mají, z dlouhodobého hlediska, výrazně větší stabilitu a přínos,” vysvětluje předseda představenstva Sokolovské uhelné. 
 
BMW vybíralo místo pro stavbu nového polygonu z více než osmi desítek lokalit v celé Evropě. Pro bývalou výsypku na Sokolovsku nakonec rozhodla jak poloha, tak její podoba, kterou lze upravit přesně podle potřeb testovacího okruhu. Sokolovská uhelná je navíc schopna zjistit potřebnou úpravu celé oblasti. S podobnými projekty má totiž dlouhodobé zkušenosti, které využila i při výstavbě rozsáhlých projektů jako bylo koupaliště Michal, nebo golfový areál v Sokolově. 
 
“Sokolovská uhelná má dostatečné technické zázemí a zkušenostipro nutné úpravy profilu Podkrušnohorské výsypky a s tím souvisejícím přemisťování velkých objemů zemin,” uvedl Pöpperl.
Nový testovací okruh BMW má umožnit simulaci provozu na všech druzích komunikací, od víceproudých silnic až po městskou dopravu. Bude přes 100 kilometrů dlouhý a jeho součástí má být i více než desítka budov. Záměr zapadá do cíle BMW stát se jednou z předních automobilek na trhu s elektromobily a autonomními vozidly, který firma vyhlásila letos na jaře. Nové centrum na Sokolovsku pak bude přímo spolupracovat s hlavním vývojovým centrem BMW v Mnichově. 
 
“Pro Sokolovskou uhelnou se tak završila více než rok a půl roku trvající jednání. Zároveň jde o první projekt požadovaného druhu, který se povedlo pro náš region získat,” dodal Pöpperl s tím, že na jeho přípravě Sokolovská uhelná spolupracovala především s agenturou Czechinvest a Karlovarským krajem. Jeho zastupitelstvo by mělo projednat smlouvu o spolupráci s BMW i podporu celého projektu už v lednu 2018. 
 
V současné době Sokolovská uhelná pracuje i na přípravě dalších projektů, které se úzce týkají budoucnosti Sokolovska a Karlovarského kraje. V uplynulých měsících dokončila například přípravu pozemků pro novou průmyslovou zónu v bývalém těžební areálu Přátelství v Citicích, kde by mohly v budoucnosti vzniknout menší až středně velké výrobní objekty, nebo dokončuje projekt výstavby regionálního centra zpracování odpadů ve Vintířově. Zároveň firma dlouhodobě spolupracuje s řadou škol v regionu s cílem zajistit pro tyto projekty dostatek kvalifikovaných pracovních sil. 
 
Společnost Sokolovská uhelná vnikla v roce 1994. Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. V poslední letech skupina Sokolovské uhelné významně rozšiřuje svou činnost i do dalších oblastí, ať už jde například o strojírenství, stavebnictví a další obory. Sokolovská uhelná je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Více informací o nabídce volných míst: Práce ve skupině SU
 
 
BMW Group nove zkusebni centrum v Ceske republice
Vizualizace plánované stavby polygonu. Foto BMW Group