Aktuální informace

Kamenolom získal cenu za bezpečnost

Vytvořeno: 28. kvě 2018
Permoni golf 26 04 2018 11
 
 
Prestižní ocenění Zlatý Permon, udělované za bezpečnost v hornictví za rok 2017, získal Kamenolom Horní Rozmyšl společnosti Sokolovská uhelná. V České republice je na dvě stovky kamenolomů a přímo o samotný titul se za loňský rok ucházely hned dvě desítky z nich. 
 
“Pro nás je to samozřejmě obrovský úspěch. A ještě větší tím, že jako kamenolom jsme cenu získali už podruhé,” potvrzuje Petr Sacher, vedoucí sekce Báňská příprava, pod kterou Kamenolom Horní Rozmyšl spadá. Stejnou cenu si totiž odnesl také v roce 2012. Kritéria pro její udělení jsou přitom hodně tvrdá. “Třeba smrtelný úraz v provozu firmu automaticky vyřazuje z možnosti zúčastnit se hodnocení. A stejně tak její šance téměř mizivá pokud by v něm došlo k nějakému těžkému úrazu.”
 
Náročnost podmínek potvrzuje i závodní kamenolomu Aleš Hanzlíček. Podle něho se při posuzování hledí na velké množství parametrů. “Nejsou to jen samotné pracovní úrazy a bezpečnost práce jako taková, ale počítá se třeba i množství vytěžené suroviny a řada dalších věcí.” 
 
Kamenolom Horní Rozmyšl, ležící jen v těsné blízkosti obce Vřesová, byl otevřen v roce 1994 a původně těžil kámen pro potřeby výstavby tratí kolejové dopravy v lomech Sokolovské uhelné. Dnes vyrábí především drcené kamenivo, které se používá jako podsypový materiál například pro stavbu komunikací v těžebních provozech a v malém množství i pro externí zákazníky. Pokud kamenolom dokáže v budoucnosti svůj vysoký standard v oblasti bezpečnosti práce obhájit, mohl by ocenění, které je firmám pouze propůjčováno, získat na trvalo. 
 
Dva Zlaté Permony kamenolomu přitom nejsou jedinými, které v uplynulých letech Sokolovská uhelná získala. V roce 2002 cenu obdržela také těžební divize Jiří, a o dva roky později také divize Družba. V roce 2011 si pak první cenu na své konto připsal i Kamenolom Horní Rozmyšl. Těžební provozy přitom jsou z hlediska bezpečnosti práce poměrně složité. A to jak s ohledem na podstatu své činnosti tak kvůli velkému množství pracovníků a s tím souvisejícími riziky. O to cennější již čtvrtý Permon pro Sokolovskou uhelnou je.