Aktuální informace

V Citicích roste továrna na mýdlo

Vytvořeno: 8. říjen 2018

4J9D1150 2

Nová hala továrny na výrobu mýdla v Citicích. 
 

Citice  - Hned dvěma primáty najednou se budou moci pochlubit už koncem roku v Citicích na Sokolovsku. Zkušební provoz tam zahájí jediná továrna na průmyslovou výrobu toaletního mýdla v České republice. Ta se stane zároveň první firmou, která obsadí nově zřízenou průmyslovou zónu v brownfieldu u tamní elektrárny Tisová. 
“Počítáme s výrobní kapacitou až dvacet tisíc stogramových mýdel za hodinu,” říká Tomáš Lorenc, jednatel společnosti SOAP Sokolov, která továrnu buduje. “Vyráběný sortiment by pak měl zahrnovat téměř vše co se v daném oboru dá produkovat, od běžně používaných toaletních mýdel až po špičkové luxusní výrobky, včetně průsvitných mýdel, nebo mýdel speciálně tvarovaných.” 
Firmě to umožní instalace dvou nejmodernějších výrobních linek od italské firmy Mazzoni. Ty budou v Citicích zpracovávat mýdlové nudle, které smíchají s barvivy, parfémy a dalšími přísadami, ze kterých vznikne následně nekonečný pás mýdlové hmoty, který se bude sekat a lisovat do požadovaných tvarů, následně balit a pomocí robotů vkládat do kartonů a na palety. 
Výroba v Citicích navazuje na původní projekt sokolovského podnikatele Julia Krupy, který v Sokolově vlastní velkoobchod drogerie, vyrábí mycí a úklidové prostředky, svou produkci později rozšířil také o výrobu tuhého mýdlo. Jeho  firma KRUFIN vznikla v roce 2003 a od počátku zaměstnávala především osoby se zdravotním postižením. V roce 2009 se díky tomu KRUFIN  stal nositelem ceny Firma  Karlovarského kraje. Dnes má společnost kolem stovky zaměstnanců, více než 60% zaměstnanců jsou osoby se zdravotním postižením.
Společnost SOAP Sokolov vznikla v roce 2017 jako společný podnik firmy Krufin a Sokolovské uhelné. Celkové náklady na výstavbu nové výroby v Citicích přesáhnou sto milionů korun a při startu výroby zde vzniknou dvě desítky nových pracovních míst. S růstem výroby by se pak měl jejich počet postupně navyšovat. Cílovými trhy pro zdejší mýdlo pak bude Česká republika i země Evropské unie.