Aktuální informace

Změny ve vedení Sokolovské uhelné

Vytvořeno: 29. říjen 2019

4J9D4682

Nový předseda představenstva Sokolovské uhelné Ing. Zbyšek Klapka, MBA. 

 

Novým předsedou představenstva Sokolovské uhelné se k 1. listopadu 2019 stal Ing. Zbyšek Klapka, MBA. Zkušený ekonom se zaměří především na zajištění hospodářské stability společnosti a její výroby na měnícím se energetickém trhu. Činnost společnosti zahrnuje těžbu a zpracování hnědého uhlí, výrobu elektrické energie nebo produkci tepla, kterým Sokolovská uhelná zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Ekonomiku ale do budoucnosti výrazně ovlivní odvody státu za emisní povolenky, které jen v letech 2019 - 2020 dosáhnou 2,5 miliardy korun.

Místopředsedou představenstva byl ke stejnému datu zvolen Ing. Zdeněk Kupr, MBA. Ve čtyřčlenném složení pak bude působit ještě Ing. Pavel Homola a i dosavadní předseda Ing. Jiří Pöpperl, Ph.D. Ten bude mít ve vedení společnosti na starosti portfolio zaměřené na budoucnost Sokolovské uhelné a s ní související investiční projekty. 


Ing. Zbyšek Klapka, MBA je absolventem Vysoké školy báňské v Ostravě, kde studoval v letech 1982 až 1987 na ekonomické fakultě. Po ukončení studia nastoupil do pracovního poměru ve společnosti, kde působil v různých ekonomických pozicích. V letech 2005-2012 byl členem dozorčí rady společnosti, od roku 2012 je členem představenstva společnosti a od září 2016 je místopředseda představenstva Společnosti. 

Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. V roce 2004 byla privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Firma ročně vytěží kolem 6,5 milionů tun hnědého uhlí ze kterých přibližně 50 procent zušlechťuje v rámci vlastních kapacit. Ročně vyrobí kolem 3500 GWh elektrické energie a zhruba 1800 TJ tepla a. Celkově zaměstnává téměř 3000 lidí. Součástí skupiny pak jsou více než dvě desítky dceřiných společností které vytváří dalších zhruba tisíc pracovních míst. Firma hraje významnou roli i v oblasti rekultivace a revitalizace krajiny dotčené povrchovou těžbou, kde se dlouhodobě a aktivně hlásí k systémové ochraně životního prostředí.