Odborářské tábory ve Svojšíně a Bezdružicích letos hostily přes sedm stovek mladých táborníků. Velkou část tvořily děti zaměstnanců Sokolovské uhelné

 

Poslední přípravy na zazimování dětských táborů probíhají v těchto dnech ve Svojšíně a Bezdružicích. Obě zařízení Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné mají za sebou náročnou sezónu a vedle zimy se chystají i na sezónu nadcházející. 

V tuto chvíli proběhla především kontrola stavu jednotlivých budov, chatek i vybavení,” říká Jana Skružná, která má v rámci sdružení odborových organizací tábory na starosti. První přípravy na příští sezónu se pak rozběhnou na jaře nadcházejícího roku. “Plánujeme výměnu střech na třinácti chatkách ve Svojšíně, plus rekonstrukci sociálního zařízení,” vysvětluje Skružná s tím, že další prohlídky pak čekají oba tábory ještě na jaře. 

Špičkový technický stav obou zařízení je přitom zcela nezbytný. Každý rok jimi projde obrovské množství dětí, převážně z rodin zaměstnanců Sokolovské uhelné a další desítky lidí v rámci rodinných rekreací. Jen v DT Radar Svojšín tak letos prožilo část prázdnin 317 dětí a 119 účastníků rodinné rekreace. V DT Jitřenka Bezdružice to pak bylo 357 dětí, plus 80 dětí které do Bezdružic přijelo na rekreaci s Občanským sdružením Bobák z Tachova. Naopak svojšínský tábor patřil v závěru sezóny mentálně hendikepovaným obyvatelům ústavu Pata Házlov, který odboráři dlouhodobě podporují a zapůjčují každoročně své zařízení pro bezplatnou rekreaci jeho klientům.

O všechny děti a účastníky rodinné rekreace se pak po celou dobu staralo celkem 172 zaměstnanců, kteří odvedli velmi dobrou práci, ať už jako hlavní či oddílová vedoucí, sportovní instruktoři, praktikanti, nebo personál v kuchyni,” shrnuje průběh sezóny v obou táborech Skružná. Většinou jde o dlouholeté a osvědčené týmy, nejčastěji složené z řad zaměstnanců Sokolovské uhelné, kteří pro děti vymýšlí a zajišťují kompletní program od celotáborových her až po výlety nebo velmi oblíbené táborové poutě. 

Přípravy letních rekreací na rok 2017 odstartují už v průběhu listopadu a termíny nových turnusů včetně jejich programové náplně se zájemci dozví v průběhu prosince 2016. Tak jako každý rok budou místa přednostně pro zaměstnance Sokolovské uhelné. Pouze v případě že některá z nich nebudou obsazena, nabídnou je odboráři také široké veřejnosti.