Strategie z minulých let, kdy firma masivně investovala do energetiky, přináší ovoce. Stabilní situace se pozitivně odráží také v pěněženkách zaměstnanců. Výsledky naopak negativně ovlivnila nezvykle teplá zima.

Investiční strategie z minulých let nese ovoce. Stabilní situace se pozitivně odráží i v peněženkách zaměstnanců. Dolům ale chybí kvalifikované profese.

Hospodářský výsledek, který předčí ty z předchozích let, očekává v letošním roce společnost Sokolovská uhelná. S odvoláním na dílčí výsledky to potvrdil ekonomický ředitel a jeden z akcionářů firmy Jaroslav Rokos.

„Zatím nelze mluvit o přesných číslech, ale údaje za předchozích deset měsíců nás opravňují k očekávání rekordních výsledků," říká Rokos.

Zatímco v uplynulých letech byla brána špičková výkonnost Sokolovské uhelné téměř jako samozřejmost, letošní rok byl výrazně složitější. Minimálně v tom, že pro těžaře nezačal příliš dobře, a to teplou zimou.

„To se projevilo především v poklesu odbytu nejcitlivějších komodit jakými jsou teplo, brikety nebo tříděné uhlí," popisuje situaci ekonomický ředitel firmy. Mokrá a teplá zima se navíc negativně odrazila i v těžební oblasti, kde komplikovala postup dobývání.

„Že se nakonec podařilo navázat na úspěšné série předchozích roků lze v takové si­tuaci považovat za jednoznačný úspěch a velmi dobrý výkon ze strany všech zaměstnanců společnosti."

Významnou měrou k tomuto úspěchu přispěl především prodej elektrické energie. Poptávka po této komoditě v Evropě stabilně roste a tuzemským výrobcům napomáhá i fakt, že země na jihu kontinentu nemohou v posledních letech kvůli vysokým teplotám provozovat část svých elektrárenských kapacit.

Podle ekonomického ředitele se tak znovu potvrdilo, že rozhodnutí firmy orientovat se na zušlechťování uhlí a výrobu elektrické energie bylo skutečně klíčovým. „Dnes tak tržby za prodej elektrické energie tvoří nejvýznamnější část portfolia tržeb Sokolovské uhelné."

Co se týká odbytu tradičních komodit, jakými jsou energetické a další druhy uhlí, i v roce 2007 zůstala stěžejním odběratelem Sokolovské uhelné společnost ČEZ, zvláště její Elektrárna Tisová. Dalšími významnými zákazníky pak jsou především tuzemské teplárenské firmy z Plzeňského a Jihočeského kraje.

„Ze zahraničních trhů nejvýznamnější roli hrál export uhlí na Slovensko a do Maďarska, v případě briket pak také Německo," říká Rokos s tím, že po uzavření bavorské elektrárny Arzberg se ale role tamního trhu pro firmu výrazně zmenšila.

Z hlediska vnitřního dění ve společnosti pak uplynulý rok přinesl především dokončení několika významných investic v oblasti ochrany životního prostředí. Posílené odsíření teplárny ve Vřesové tak s rezervou splňuje i zpřísněné ekologické limity Evropské unie a ve fázi finálních testů je také technologie takzvaného štěpení vedlejších kapalných produktů vzniklých při zplyňování hnědého uhlí.

„Mezi nejvýznamnější akce roku 2007 patřilo i dokončení série generálních oprav paroplynové elektrárny ve Vřesové," poukazuje na další velký projekt Rokos. To umožní elektrárně fungovat na plný výkon nejméně dalších pět let a došlo i ke zvýšení její bezpečnosti.

Společnost navíc v uplynulých měsících pokračovala také v dodržování svých privatizačních závazků. Po letech, kdy postupně přirozeně klesal počet jejích zaměstnanců, se číslo nyní ustálilo na hranici zhruba 4800 osob, včetně dceřiných firem Sokolovské uhelné.

Jejich postupné doplňování ale komplikuje fakt, že na trhu práce téměř chybí kvalifikovaní pracovníci ze strojních a elektro oborů. „Zatímco sehnat kvalitního zámečníka je veliký prob­lém, na trhu je přebytek absolventů různých manažerských a ekonomických škol, kteří jen těžko nacházejí uplatnění. A možná by stálo za to, aby se nad touto situací konečně nějak vážně zamysleli i ti, kteří určují koncepci školství v regionu," dodává Rokos.

Rekordní rok