Sokolovská uhelná je dlouholetým partnerem školy. Ti nejlepší z absolventů některých oborů školy pravidelně posilují řady zaměstnanců společnosti.

826 žáků denního studia usedne dnes do lavic Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov (dále jen ISŠTE). Zahájení školního roku pro většinu z nich bude ale znamenat celou řadu změn.

"Letos je jich tolik, že by výčet stačil na samostatné vydání," potvrzuje ředitel školy Pavel Janus. V letních měsících se totiž školou prohnala doslova stavební a reorganizační smršť. Během ní byly zrekonstruované stávající objekty školy v Sokolově, došlo na dlouho očekávané zateplení plášťů sportovní haly, ale také na kompletní rekonstrukci silnoproudých a slaboproudých rozvodů pro podporu výuky výpočetní techniky, parokondenzátní přípojky školy a výměníkové stanice.

"A to vše se povedlo během prázdnin," říká ředitel ISŠTE s tím, že změny se ale zdaleka neomezily jen na stavební práce. "Kromě toho jsme například rozšířili nabídku kurzů pro svářeče, změnili jsme logo i celkovou prezentaci školy, a řadu dalších věcí."

Kromě toho totiž ISŠTE na letošní rok připravuje se svým německým partnerem pokračování projektu Solární škola. Zároveň škola připravuje dva projekty na podporu vzdělávání a práce se slabšími žáky. Již tradičně se pak bude také zaměřovat na spolupráci se zaměstnavateli, včetně Sokolovské uhelné, která patří k dlouholetým partnerům školy.

Na druhé straně se ale škola bude muset vypořádat také s problémy. Tím nejzávažnějším je dlouhodobý pokles zájmu o studium technických maturitních oborů. Pro letošní školní rok tak škola musela dokonce zrušit hned několik oborů. Podle Januse se ale s podobnými potížemi nevyrovnává jen jeho škola.

"Problémem poloprázdných tříd trpí většina negymnazijních tříd v Karlovarském kraji. Všichni čekáme na postoj zřizovatele k problematice úbytku žáků a poklesu zájmu o technické vzdělávání," vysvětluje ředitel ISŠTE.
Technické obory přitom tvoří páteř zaměstnanosti a rozvoje regionu. I proto škola dlouhodobě spolupracuje přímo se zaměstnavateli a snaží se přizpůsobovat strukturu svých oborů potřebám firem v kraji. Například žáci ISŠTE tak mají možnost absolvovat praxe v provozech Sokolovské uhelné, a ti nejlepší se pak, po ukončení studia, stávají dokonce zaměstnanci firmy.

I kvůli větší atraktivitě se tak škola snaží v posledních letech o maximální modernizaci. Vedle rozsáhlých investic do vybavení školních dílen, nebo do výpočetní techniky, patří k nejvýraznějším projevům těchto snah také výstavba nové budovy školy za téměř 400 milionů korun. Ta je v současné době zhruba v polovině a její dokončení je plánováno na jaro příštího roku.

ISŠTE byla založena v roce 1957 a za rovných dvanáct měsíců, 1. září 2012 oslaví 55 let své existence. Škola za tu dobu vychovala odhadem více než 10 000 absolventů, většinou v duchu podpory vzdělávání pro hnědouhelné dobývání. Dlouhodobě je jejím nejvýznamnějším partnerem Sokolovská uhelná.