Téměř dvě miliardy korun vynaloží v nadcházejícím roce Sokolovská uhelná na opravy technologií ve svých těžebních divizích i zpracovatelské části.

Velké opravy technologií čekají v roce 2010 především divizi Družba v Novém Sedle a zpracovatelskou část Sokolovské uhelné ve Vřesové. Některé z těchto oprav budou probíhat dlouhodobě, plán je v současnosti zpracován až do roku 2018.
„V průběhu příštího roku má na divizi Družba dojít především na generální opravy dvou rýpadel KU 300," potvrzuje Jaroslav Švec, vedoucí sekce hlavní mechanik Sokolovské uhelné. Tím prvním je stroj KU 300/35, který na Družbu zamíří počátkem léta ze sousedního velkolomu Jiří. Na Družbě pak po generálce nahradí dosluhující velkostroj KU 800, který je o generaci starší a řada dílů na jeho opravy už není běžně dostupná. Musí se tedy vyrábět na zakázku, což provoz výrazně prodražuje.
O půl roku dříve, tedy začátkem ledna, přitom odstartuje na montážním místě Marie také plánovaná generální oprava velkostroje KU 300/21.
„Samozřejmě součástí generálních oprav velkostrojů bude také částečná modernizace, která bude hrazena z investičních prostředků," poukazuje na další významnou součást oprav Švec. Zde půjde především o výměnu řídicího systému obou rýpadel, nebo nové měniče, které výrazně zefektivní jejich provoz. To vše v souhrnné výši dalších zhruba deseti milionů korun.
Zároveň budou na Družbě pokračovat také generální opravy elektrických lokomotiv E27. Pro rok 2010 by mělo opravou projít pět kusů, a připravuje se také výběrové řízení na opravu celkem 26 kusů takzvaných LH vozů, které slouží pro železniční přepravu skrývky v lomu.
Další velké opravy čekají v roce 2010 také zpracovatelskou část firmy. Ve Vřesové budou především pokračovat generální opravy kotlů teplárny. Letos tak má dojít na ten s označením K2 a souběžně zde odstartuje i investiční akce zaměřená na zlepšení vlastností spalování teplárenských kotlů. To ve výsledku povede ke snížení emisí oxidů dusíku.
Velmi významné dále budou pokračující opravy turbogenerátorů teplárny. Ty jsou v provozu už čtyři desítky let, a od roku 2008 tak postupně probíhají jejich generální opravy. Během nich je potřeba vyměnit především vyžilé tepelně exponované díly, které jsou vystaveny až 545 °C a tlaku 13,5 MPa. Ročně je tak opraven jeden turbogenerátor teplárny, a celá akce bude probíhat až do roku 2011. Následně by měla veškerá technologie vydržet bez větších zásahů až do roku 2025.
„Kromě toho se počítá na zpracovatelské části s velkou opravou kondenzátoru 1E4 na technologii Rectisol a výměnou trubkových svazků vysokotlakého kondenzátoru na generátorovně," vypočítává nejvýznamnější opravy vedoucí sekce hlavní mechanik.
Naopak největší těžební divizi Jiří se v příštím roce velké opravy vyhnou. „Souvisí to s modernizací, kterou prošly tamní technologie v uplynulých letech a také s předpoklady postupného poklesu těžby," dodává Švec s tím, že zde společnost počítá příští rok pouze s běžnou provozní údržbou.