Hlavním tématem byl záměr vzniku Regionálního centra zpracování odpadů Karlovarského kraje. To by umožnilo efektivnější nakládání s odpady a snížení množství ukládaného na skládky.

undefined

Výhody využití technologie zpracovatelské části ve Vřesové pro nový systém zpracování odpadů v Karlovarském kraji na místě ministru Chalupovi popsal specialista úseku technického ředitele Sokolovské uhelné Zdeněk Bučko (vpravo).

Budoucnost zpracování odpadů v Karlovarském kraji byla hlavním tématem návštěvy ministra životního prostředí Tomáše Chalupy ve Vřesové. Te se na místě seznámil jak se záměrem vybudování nového systému separování odpadů vzniklých na území regionu, tak s plánem na případné energetické využití jejich části.

"Předmětem projektu je vybudování areálu pro úpravu a využití především směsného a objemného komunálního odpadu u Karlovarského kraje," potvrdil technický ředitel Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. Právě komunální odpad se v regionu totiž jeví do budoucnosti jako největší problém. Dnes z velké části míří na skládky, kde se zcela zbytečně ukládá značné množství jinak využitelného materiálu.

"Pokud by ale z 60 tisíc tun odpadů produkovaných v kraji proto důsledným vytříděním, jeho část by mohla být znovu recyklována nebo jinak využita, a celkový objem ukládaného odpadu by klesl na pouhou čtvrtinu," řekl technický ředitel Sokolovské uhelné.

Ministr si v této souvislosti za doprovodu generálního ředitele Sokolovské uhelné Františka Štěpánka a představitelů Karlovarského kraje, včetně hejtmana Josefa Novotného, prohlédl část provozu zpracovatelské části ve Vřesové i nedalekou skládku. Obě zařízení by se totiž v budoucnosti mohla stát centrem zpracování odpadů z celého regionu.
"Pro mluví hned několik věcí," potvrdil Pöpperl. Jednou z nich je fakt, že na bývalé výsypce mezi Vřesovou a Vintířovem je dostatek prostoru například pro vybudování kompostárny na zpracování biosložky, nebo třídící linky na odpady. Obojí přitom bude dostatečně vzdáleno od lidských obydlí.

"Pokud jde o případné energetické zpracování části odpadu, Vřesová je vybavena veškerými zařízeními potřebnými pro ekologický provoz takového typu," dodal Pöpperl. Ten zároveň na místě ministra informoval o právě probíhajícím projektu snížení emisí dusíku na vřesovské teplárně, na které částečně finančně přispívá také ministerstvo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.