Ekologie a životní prostředí
Karlovarský kraj nebude v rámci koncepce ochrany přírody a krajiny řešit možnou změnu statutu Lomnických pinek a bude respektovat dosavadní stanovisko, které k pinkám vydalo Ministerstvo životního prostředí České republiky.
V posledních letech se stále množí různé nátlakové skupiny, které si přisvojují právo zasahovat do věcí veřejných. Většinou nenesou za nic žádnou zodpovědnost a v případě tzv. Kritického klubu nevidím ani odbornost.
Doslova radikální proměnu zažilo v posledních patnácti letech ovzduší na Sokolovsku. Potvrzují to dlouhodobé údaje z měřicích stanic v regionu. Významný roli v tomto směru sehrála i společnost Sokolovská uhelná.
Do kategorie historických událostí se od 4. října zařadil dálkově postižitelný zápach ze zpracovatelské části ve Vřesové. Drobné úniky chemických látek, které se vyznačovaly vysokou mírou aromatičnosti, totiž díky investicím společnosti Sokolovská uhelná zmizely.
Největší a nejsledovanější rekultivační projekt regionu míří do finále. Už jen pouhé týdny zbývají do dne, kdy Sokolovská uhelná definitivně ukončí čerpání důlních vod z bývalého lomu Medard-Libík.
Vynikající kvalitu vody s průhledností až do hloubky tří metrů nabízí v letošní sezóně koupaliště Michal u Sokolova. Co se týká parametrů, je voda v koupališti letos vůbec nejlepší od dob jeho otevření před čtyřmi lety.
Světové setkání chovatelů krav plemene charolais poprvé zamířilo do České republiky. Do malé obce poblíž Sokolova se tak sjely stovky expertů z celého světa.
Ruční obsluha se stane minulostí. Nová technologie s sebou přinese i vyšší bezpečnost. Spuštění nového řídícího systému je plánováno na rok 2010.
Technické rekultivace rozsáhlého areálu budoucího lesoparku skončily, probíhá biologická rekultivace. Práce na výstavbě jezera Medard jedou na plné obrátky.
Další prostředky z rozpočtu Sokolovské uhelné míří do ochrany vod. Likvidace starých ekologických zátěží u Staré Chodovské skončí už za dva roky.
Chladné počasí během letošní zimy výrazně snížilo úmrtnost telat. Těch se na statku rekultivací Sokolovské uhelné ve Starém Sedle narodilo přes dvě stovky.
Investice ve výši až 400 milionů korun, úspory v řádu dalších desítek milionů i lepší životní prostředí. To vše by měl kraji přinést nový systém nakládání s komunálními odpady.
Jezero nabídne veřejnosti mnohem čistší vodu pro koupání, než ostatní velké nádrže v kraji. Umožní to řízené napouštění, které eliminuje obsah sinic ve vodě z Ohře.
Letos odstartuje technologicky náročná ekologizace teplárny ve Vřesové. Potrvá pět let, a na jejím konci bude další snížení emisí. Do oblasti ochrany životního prostředí míří i další investice Sokolovské uhelné.
Letos nabídku oblbeného sokolovského rekreačního areálu rozšířily odpolední koncerty a zvýhodnění se dočkaly také rodiny s dětmi.
Prudké přívalové deště přinesly během jediného dne i více než 16 milimetrů srážek. Uhelné lomy stahují na své dno dešťovou vodu z širokého okolí.
Stabilní provoz PPC Vřesová umožňuje provázanost elektrárny s technologií zplyňování hnědého uhlí. I díky tomu dosahuje elektrárna špičkových výkonů.
Zaplavení jižní části lomu Medard bylo vůbec největší katastrofou svého druhu v sokolovském revíru. Odčerpání vody a kompletní odstranění následků trvalo několik let.
Pomohly masivní investice do ekologie. Množství sledovaných látek v ovzduší nebo vodách klesá i přes rostoucí výrobu. Zásadní měrou rozhodlo i to, že se povedlo najít využití pro vedlejší energetické produkty.
Na podzim proběhla druhá etapa vypouštění vodních nádrží na předpolí lomu Jiří. Zatímco loni postihla především menší živočichy, letos se týkala především ryb a škeblí z obou Břízáků.