Sokolovské fotbalisty posílili před noví hráči. Cílem je udržet tým na předních místech tabulky druhé ligy a do budoucnosti posilovat roli vlastních odchovanců.

undefined

Ředitel klubu FK Baník Sokolov Tomáš Provazník (vlevo) na tiskové konferenci.




Bez jediné prohry zakončili fotbalisté FK Baník Sokolov podzimní část soutěže. Jde o výsledek, který se ve vyrovnaných podmínkách druhé ligy dá považovat za malý zázrak. Podle ředitele klubu Tomáše Provazníka je cíl do jarní sezóny jasný. Setrvat na čelních příčkách žebříčku.


Jak si vysvětlujete excelentní výsledek v podzimní části?
"Musím říci, že druhé místo v tabulce, rekordní počet bodů a podzimní část bez prohry neočekával ani největší optimista. Příčin proč se to povedlo, je hned několik. Nejzásadnější byla změna na postu trenéra, kdy jsme angažovali Daniela Šmejkala s určitým výhledem na zatraktivnění herního projevu. Sami diváci a široká veřejnost musí vyhodnotit, zda to bylo negativní nebo pozitivní. Z pohledu vedení klubu hodnotíme dosavadní působení Daniela Šmejkala pozitivně. Druhá věc je, že si vše v rámci A týmu perfektně sedlo jak zdravotně, tak sportovně, vztahově a ekonomicky."

I přes vynucené omezení podpory ze strany Sokolovské uhelné?
"Informace o celkovém pozastavení podpory nás výrazně zasáhla. Chápu situaci, ve které se firma nachází, ale kdyby Sokolovská uhelná natrvalo zastavila podporu sportu, ze dne na den by z nás byli amatéři. Na úrovni druhé fotbalové ligy fungujeme převážně díky stabilitě Sokolovské uhelné a díky silnému majiteli můžeme systematicky rozvíjet klub včetně úseku mládeže. Úsek mládeže nazývám v nadsázce živým organismem, který je potřeba neustále rozvíjet novými nápady a podněty. Právě v období od května 2015, kdy došlo k omezení podpory v důsledku dlouhodobě nevyřešených obchodních vztahů s ČEZ, jsme opravdu nevěděli, jaký bude další vývoj. Naštěstí tým perfektně držel pohromadě a tak se to povedlo ustát bez negativního dopadu na herní výsledky."

Nyní vrcholí zimní příprava. Jaká byla?
"Připravovali jsme se od začátku ledna především v domácích podmínkách na nově zrekonstruované umělé trávě a ve fitcentru Ural. Dnes nejsou tréninky fotbalistů jako dřív jen o běhání a zvedání železa, ale aplikují se hodně i metody jako je trx, bosu a podobně. A v tomto ohledu nám Ural poskytuje veškeré potřebné zázemí. Kromě toho jsme měli také týdenní soustředění ve Zruči u Plzně a osm přípravných utkání. Z nich asi nejvýraznější bylo to s třetiligovým Tachovem, kde jsme zvítězili 7:1, ale přípravná utkání nejsou úplně o výsledku, jako spíš o ladění sportovní formy před soutěží."

Budou v jarní sestavě i nějaké změny?

"Hned několik. Souvisí to s tím, že někteří hráči nejsou kmenovými FK Baník Sokolov, ale máme je půjčené na hostování, většinou z ligových klubů. S tím je spojené riziko, že když budou podávat dobré výkony, tak si je mateřské kluby stáhnou. Takhle nám odešel Laco Takásc (návrat do FK Teplice a přestup do FK Mladá Boleslav), Bidje Manzia (návrat do FK Dukla Praha), Václav Prošek (návrat do SK Slavia Praha a hostování do Bohemians 1905). Na hostování do třetiligového FK Tachov bude uvolněn David Vaněček. V zimním přípravném období jsme nezkoušeli vysoký počet hráčů. Do nastavené fotbalové filosofie jsme měli vytipované vhodné posily. Pevně věříme, že budou pro jarní fotbalové boje přínosem."

O jaké konkrétní hráče jde?
"Asi nejvýraznější posilou je ligový střední obránce David Jablonský, který přichází na půlroční hostování z FK Teplice. Je shodou okolností naším odchovancem mládeže, ale přichází pouze na jarní část ligové soutěže, protože již v předstihu podepsal kontrakt do Ruska. I na poměry ligy je to nadstandardní hráč. Další posilou je z AC Sparta Praha mladý talentovaný Jan Mejdr, který přichází na post krajního záložníka nebo obránce. Spolu s ním i Miloš Kopečný, taktéž krajní záložník z FC Fastav Zlín, oba na půlroční hostování. Posledním příchodem je útočník Vojtěch Přeučil, který přichází na půlroční hostování z FC Vysočina Jihlava. Vojta u nás působil již před rokem, ale po návratu do Jihlavy se, narozdíl od naší sestavy, v kmenovém klubu neprosadil, tak jsme se dohodli na prodloužení hostování."

Nebylo by lepší místo hostování hráče kupovat?
"Určitě ano, ale z ekonomických důvodů si nemůžeme dovolit koupit reprezentanta do 21 let nebo talentované mladé hráče z ligových klubů. Hráči typu Miloše Kratochvíla (reprezentace U21, kmenový hráč FC Viktoria Plzeň) přicházejí na půlroční nebo roční hostování, následně svou výkonností přerostou druhou ligu a vracejí se do svých kmenových klubů. V tomto ohledu nejen FK Baník Sokolov, ale většina klubů ve druhé lize plní pro talentované hráče výchovný mezistupeň. Jednou z cest je zapracovávání vlastních odchovanců. O to se snažíme dlouhodobě a máme za sebou řadu kvalitních hráčů s kořeny v Baníku, jako je třeba zmíněný Jablonský. Druhá cesta je právě hostování hráčů z ligy i za cenu rizika případného odchodu."

Co ještě klub čeká do zahájení sezóny?
"Už toho moc nestihneme, zahajujeme v sobotu 5. 3. ve Frýdku Místku. Takže už jen přátelský zápas s Varnsdorfem. A do něj, stejně jako do prvního zápasu jarní části ligy, vstupujeme s tím, že chceme vyhrát, vstřelit co největší počet branek, aby diváci odcházeli ze stadionu spokojeni. A po sezóně chceme skončit pokud možno co nejlépe, tedy opět na předních příčkách tabulky FNL."