Sokolovský dorost i žáci se pevně usadili v české lize. Díky velmi dobré spolupráci s Karlovými Vary vyšší soutěž hrají také junioři. Zájem mladých hráčů o zařazení do tréninkového centra je obrovský.

Pouhé tři roky po zřízení tréninkového centra mládeže sokolovský fotbal téměř úplně ovládl zelené trávníky v kraji. Strategie zaměřit se na práci se začínajícími hráči se tak druholigovému klubu FK Baník Sokolov jednoznačně vyplatila. Na hřištích v regionu dnes v podstatě nemá konkurenci.

"Když jsme do toho šli, bylo naším cílem vytvořit v Sokolově centrum krajského fotbalu tak, jako je tomu v Karlových Varech s hokejem," říká šéf sokolovského Baníku Pavel Makoň. A jak s odstupem času konstatuje, martyrium se složitým a náročným licenčním řízením, které předcházelo zřízení tréninkového centra, se Baníku rozhodně vyplatilo.

"Pro mladé hráče to znamenalo obrovský posun směrem nahoru pokud jde o tréninkové možnosti, i z hlediska nárůstu výkonnosti," vypočítává přínosy Makoň. Například starší dorost, dnes označovaný jako kategorie U19, postoupil z krajského přeboru do české ligy. Tedy do druhé nejvyšší soutěže ve své kategorii. Přežil zde úspěšně první sezónu a letos už začíná pomýšlet i na lepší herní výsledek. Navíc dobrou kondici si dorostenci potvrdili v červenci, kdy vybojovali titul mistrů republiky v plážovém fotbalu na sokolovském koupališti Michal.

"To jsme vůbec nečekali, brali jsme to původně jen jako zajímavé zpestření tréninku. Konkurence totiž byla dost tvrdá a přeci jen naši hráči s písčitým povrchem nemají potřebné zkušenosti," přiznává Makoň.

Dva z dorostenců navíc, díky špičkovým herním výkonům, byli zařazen také do přípravy mužského A týmu. A David Benda už si i v té krátké době stihl na své konto připsat první pohárový gól. Zdaleka se ale nedaří jen nejstarší mládežnické kategorii. Zatímco dorostenci se v lize teprve etablují, žáci v kategorii U15 suverénně ovládají její čelo.

"V loňské sezóně skončili druzí. A měli opravdu skvěle našlápnuto, když v jarní části sezóny odehráli dokonce sérii sedmi vítězných zápasů," říká ředitel Baníku. "Nyní je potřebné výsledky udržet. A to znamená, že stejně kvalitní hráče musí produkovat i kategorie U11, ze které se budoucí žáci rekrutují."

Zároveň se ale počet mládežnických týmů smrsknul hned o dvě kategorie. Zatímco ta první, hráči do 18 let (U18), byla zrušena v rámci reorganizace soutěží Fotbalové unie bez náhrady, o pozastavení činnosti takzvané juniorky se postaral z pragmatických důvodů sám Baník.

"V rámci dlouhodobě velmi dobré spolupráce s Karlovými Vary jsme se dohodli na tom, že naši junioři budou hrát v dresu 1. FC Karlovy Vary," vysvětluje Makoň. To je pro obě strany velmi výhodné řešení. Lázeňský tým tak získá potřebné posily které mu chyběly, a sokolovští hráči mohli naskočit doslova ze dne na den do vyšší soutěže aniž by to zatížilo rozpočet Baníku. "Takže se nám vrací zpět s mnohem lepšími herními zkušenostmi, než získali v divizi, kterou juniorka původně hrála."

FK Baník Sokolov tak v současné době má dvanáct vlastních mládežnických týmů. Z toho tři v kategorii dorost, čtyři žákovské a zbytek tvoří takzvané přípravky. Dohromady tak v klubu trénuje na dvě stovky dětí, které patří jednoznačně mezi největší fotbalové naděje regionu.

"Zatímco před lety jsme museli brát téměř každého hráče, dnes jsme v situaci kdy je zájem o zařazení do tréninkového centra tak velký, že si můžeme vybrat. A vybíráme samozřejmě vždy jen ty nejlepší. A za to můžeme poděkovat všem, kteří Baníku dlouhodobě pomáhají a podorují ho. Bez nich bychom se tak daleko nikdy nedostali," dodává Makoň s tím, že další nábor do mládežnických týmů FK Baník Sokolov chystá až na jaro 2012.