Na špičku druhé ligy chybí sokolovským fotbalistům jen pár bodů. Trápí je nevyrovnané výkony a každoroční problémy s jarním startem. Chtějí to změnit.

Více odpočinku, zregenerovat psychiku, zlepšit techniku hry a ve výsledku ji především výkonově vyrovnat. Tak má vypadat nadcházející zimní příprava hráčů A týmu sokolovského Baníku. Klub chce během ní hledat cestu jak vyřešit dlouhodobé problémy které trápí jeho elitní mužstvo. To sice umí podávat špičkové výkony a rozdrtí v několika zápasech za sebou soupeře v poměru 3:0, ale v dalším utkání nedá jeden rozhodující gól.

"To je bohužel fakt," přiznává sportovní ředitel klubu Vítězslav Hejret. Tým sice plní cílové ukazatele, kterými bylo zůstat v první polovině tabulky, ale výkyvy ve hře budí rozpaky u fanoušků i vedení klubu. "Hráči viditelně mají problém s udržením koncentrace a výkonu po celou dobu utkání. Přijde druhý poločas, my vedeme a nepochopitelně 15 minut čekáme co se stane. Takže to přes zimu musíme nějak vyřešit," říká nekompromisně Hejret.

Výsledky podzimní části sezóny přitom jeho slova do puntíku potvrzují. Na jedné straně Baník nemilosrdně deklasoval soupeře v sérii tří zápasů pokaždé 3:0, aby v zápětí v dalších třech zápasech získal jen jeden jediný bod. S Karvinou remíza 1:1, s Pardubicemi na sněhu prohra 1:3 a předtím nešťastná porážka s Olomoucí 1:2. Ale změnit by to mohla už nadcházející zimní příprava.

"V první řadě začne o týden později, aby měli hráči více času na regeneraci," vysvětluje sportovní ředitel, podle kterého byly jarní starty v posledních letech největší slabinou Baníku a většinou vrcholily výměnou hlavního kouče. I proto by se zimní příprava měla letos zaměřit hlavně na schopnost týmu měnit rytmus hry a udržet po taktické stránce zápas pod kontrolou. "Z toho samozřejmě mohou ještě vyplynout nějaké změny hráčského kádru, ale nebude to nic masivního."

První kolo jednání o případných změnách v kádru proběhne už předehrávkovém zápasu s Varsdorfem v závěru listopadu. Týkat se bude hlavně odchodů. Do počátku ledna bude známa i první skupina příchozích, včetně hráčů na zkoušku. "Definitivně jasno o sestavě na jarní část pak bude v závěru února kdy končí přestupní okno. Budeme čekat do poslední chvíle, kdyby třeba z ligy vypadnul někdo, kdo by se nám mohl hodit."

Podle Hejreta ale bude klub hodně tlačit na ještě lepší zapojení mladých hráčů. A má rozhodně z čeho vybírat. Výbornou podzimní část měl hlavně David Čada který se stal nejlepším střelcem týmu. Ale daří se zapracovat i ty ještě mladší. Výrazněji prosazovat se začíná například Jakub Dvořák II., Vojtěch Machek a pravidelně nastupuje i Jakub Blažek nebo David Vaněček II. Kdo z nich se ale bude pravidelně objevovat na hřišti ukáže i nadcházející zimní příprava. Ta hráče A týmu čeká v domácím prostředí. Doplní ji kondiční soustředění v Krušných horách a sedm přípravných utkání, což je o tři méně než bylo zvykem. To vše s cílem sbírat síly na lepší jarní nástup. I proto první přípravný zápas proběhne doma až 30. ledna s Tachovem.

"Cíl v jarní části pak zůstává stejný, horní polovina tabulky do osmého místa. Nemůže být ni jiný," shrnuje plány A týmu Hejret. Zároveň ale upozorňuje, že tak trochu ve stínu druholigového týmu zůstávají mládežnické sestavy FK Baník. A rozhodně neprávem, protože právě mladým fotbalistům ze Sokolova se v podzimní části soutěží také dařilo velmi slušně. "Což je pro nás dobrý příslib do budoucnosti."

Například sedm mladých Baníkovců tak hraje Českou fotbalovou ligu na farmě v Karlových Varech. Hráči kategorie U19 se drží v čele druhé nejvyšší soutěže a tým v kategorii U15 (žáci) dokonce svoji soutěž vedou. Naopak přetrvávají problémy s kvalitou sportovní přípravy u některých přípravkových kategorií a s jejich přechodem do žákovských soutěží, kde musí být týmy doplňovány o talentované hráče s regionu.

"Což samozřejmě pro děti v tomto věku není úplně ideální, dojíždění zatěžuje i dospělé, natož je," říká sportovní ředitel s tím, že Baník se proto letos chce zaměřit nejen na další rozšiřování dosavadní spolupráce se základními školami, ale také na mateřské školy. Optimální věk pro vyhledávání mladých talentů je totiž už po pátém roce věku. I proto klub plánuje že v budoucnosti začne pracovat nejen na práci s předškolní a školní mládeží, ale také na rozšiřování zázemí pro ni. "V budoucnosti tak počítáme nejen s vylepšením šaten mládeže, ale také posilovny, rehabilitací a podobně," dodává Hejret.

FK Baník Sokolov je v současné době největším a zároveň nejvýše postaveným fotbalovým klubem v Karlovarském kraji. V druhé lize jeho A tým loni zakončil na třetí příčce. Klub tak navazuje na úspěšnou minulost oddílu SK FHDB (Falknovské hnědouhelné doly a briketárny) založeného v roce 1948. V posledních letech se FK Baník Sokolov cíleně zaměřuje především na práci s mládeží, pro kterou vybudoval největší tréninkové centrum v regionu. V současnosti tak v klubu působí celkem dvěstěčtyřicet mladých fotbalistů v šesti týmech přípravek, ve čtyřech žákovských družstvech a ve třech dorosteneckých. Vlastníkem klubu je společnost Sokolovská uhelná, která dlouhodobě patří také k největším podporovatelům mládežnického fotbalu v regionu.

Více informací: www.fksokolov.cz

Baník 2012