Po rozpačité letní přípravě se týmu podařilo vybojovat postup do celostátní soutěže. Ta vznikne už na podzim spojením dvou dosud samostatných soutěží mládeže

undefined
Nadšení hráči FK Baník Sokolov vyhazují po finálovém zápase do vzduchu trenéra Hájka.


Fantastický fotbalový úspěch mají za sebou starší dorostenci FK Baník Sokolov. Tým na plné čáře zvítězil v České lize dorostu U 19 a opět tak potvrdil, že i mladí hráči v dresu Sokolovské uhelné patří ke špičce domácích soutěží. Příběh týmu přitom tak trochu připomíná americký sen. Na jeho počátku byl manšaft, kterému nevěřili ani vlastní hráči. Ta samá sestava přitom v těchto dnech bojuje o jen těžko uvěřitelnou metu, o postup do 1. ligy, nejvyšší soutěže v ČR.

„Začátek přípravy byl opravdu děsnej. Když jsem viděl jak dostávají výprask a prohrávají jedno utkání za druhým, říkal jsem si, že bude zázrak když se udržíme a nesestoupíme," přiznává kouč starších dorostenců Tomáš Hájek. Už letos v létě se totiž spojí dosavadní dvě dorostenecké fotbalové soutěže a v republice vznikne jedna zcela nová. Ovšem dostane se do ní jen osm nejlepších družstev ze současné skupiny A České ligy. Ti ostatní spadnou do krajů nebo divizí.

Navíc v mládežnické týmy trpí každoroční obměnou zhruba poloviny kádru. Z družstva tak odešel kompletní ročník 94 a nahradili ho hráči ročníku 96. Jenže ti vykazovali dlouhodobě podprůměrné výsledky a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohl stát oporou baníkovských dorostenců. Po mizerné bilanci sice přišla dvě vítězná utkání v soutěži, ale vzápětí je vystřídala tvrdá sprcha. Baník dostal od Kladna nakládačku 6:1.

„Byla to hodně ledová sprcha," říká trenér Hájek. „Kluci byli zvyklí hrát z nižších ročníků takovej laxní fotbálek, žádná týmová hra, každý tak trochu na sebe. Jenže najednou proti nim stál technicky zdatný soupeř který je týmovou hrou doslova převálcoval. A teprve v tu chvíli pochopili, že takhle to prostě nejde."

Přišel zlom ve kterém sehrála klíčovou roli ochota dát stranou individuální ambice a přijmout týmovou hru. Přijmout disciplínu, společnou taktiku, společný cíl. „Teprve tady pochopili, že se z nich mohou stát lídři jen tehdy, když se budou moci opřít jeden o druhého. A už jen tohle je najednou výkonnostně posunul o obrovský kus dopředu."

Tým najednou začal tvrdě šlapat na paty vedoucím celkům tabulky. Zápas s Motorletem Praha, ovládajícím čelo tabulky skončil nakonec pro Baník 3:1 a byl doslova ukázkovým utkáním první ligy dorostu. Špičkové týmové akce, důsledná obrana i rychlá zakončení se postarala v o bilanci 4:3 s Ústím a Baník nezadržitelně stoupal až k samotnému vrcholu tabulky. A když rozhodčí ukončil závěrečným hvizdem poslední zápas, Sokolov za sebou nechal svého pražského rivala o plných devět bodů. A bylo jasné, že na první pohled ztracený tým brzy promluví do bojů o nejvyšší republikovou soutěž.

Po bouřlivých oslavách v Berouně, kde se odehrál závěrečný zápas, i doma s fanoušky, ale přichází také čas na bilanci a pohled dopředu. První část se dá hodnotit jen v superlativech. „Tým byl opravdu skvělý a za těch pár měsíců se v něm vypracovala celá řada skutečných osobností. Kapitán týmu Matěj Kravar, Tomáš Lacina, který nastřílel za sezónu neuvěřitelných 35 gólů, obránce Tibor Veselovský, gólman Dan Strnad... vlastně bych tak mohl vyjmenovat skoro všechny," říká spokojeně hlavní trenér.

První dva jmenovaní hráči se tak už v létě zařadí do přípravy s mužským A týmem a dostanou šanci okusit druhou ligu. Výhled na nadcházející sezónu je ale složitější. Sestavu U 19, tak jako každý rok, opustí zhruba polovina hráčů a mezi nimi i řada skutečných opor. Nahradit je má ročník 97, který však dosud neukázal žádné zásadní úspěchy. Doplní ho proto i výběr nejtalentovanějších hráčů ze soutěže U16, kde má Baník několik velkých nadějí. O konkrétních jménech bude jasno už v polovině července. Pokud jde ale o případné prognózy, je trenér Hájek víc než opatrný.

„V soutěžích mládeže začínáme v podstatě každý rok znovu. Nový tým, noví hráči, nové naděje. A možná i zklamání. Nedá se říct že to dopadne tak nebo tak. Věřím, že bychom mohli hrát v horní polovině tabulky. Všechno ostatní se teprve ukáže."

Více informací na stránkách www.fksokolov.cz