Oproti minulosti jsou v kurzu více vouchery, reciproční greenfee i speciální pakety. Hráči šetří. Těm z pohraničí navíc návštěvy prodražují i poplatky za silnici R6

Růst cen pohonných hmot, zvýšení DPH, ale třeba i nedávné zpoplatnění dílčího úseku silnice R6. I to jsou některé z příčin proč v golfových resortech Karlovarského kraje mění struktura návštěvníků. Ačkoliv v souhrnu sice turistů v kraji meziročně přibývá, z místních hřišť mizí dříve obvyklé zájezdy hráčů ze severkých států. A mění se i zvyklosti golfistů z nedalekého německého příhraničí.

"Dřív pro ně bylo celkem běžné, že si třeba o víkendu zajeli do Sokolova zahrát golf, a spojili to s návštěvou lázní, nebo některého dalšího hřiště. Teď ale stále častěji poukazují na to, že se jim takové cesty přestávají vyplácet. Třeba i kvůli dražšímu benzínu, nebo zpoplatněné silnici R6," potvrzuje Ivana Mašková, manažerka společnosti Golf Sokolov. Podle ní na tom nic nemění ani fakt, že se herní poplatky na řadě českých hřišť v poslední době výrazně snížily.

"Narozdíl od některých jiných národů jsou Němci zvyklí počítat každý cent a neradi vydávají peníze navíc. Většinou tak v posledních měsících dávají stále více přednost různým voucherům, díky kterým mohou dosáhnout výhodnějších cen za hru, nebo třeba ubytování," vysvětluje manažerka. Němečtí hráči přitom tvoří zhruba 84 procent zahraniční klientely na sokolovském golfu.

V meziročním srovnání přesto do konce září na sokolovské hřiště dorazilo o něco více hráčů než loni. Plných 18 jamek si zde zahrálo celkově téměř 3700 platících hráčů, což je o tři stovky více než za celý loňský rok. Do konce sezóny se přitom toto číslo zřejmě ještě zvýší. Další více než tři tisíce her zde odehráli také vlastní členové Golf Clubu Sokolov.

Pozitivní vliv na růst počtu hráčů má především další zvyšování kvality služeb sokolovského hřiště. K jeho vybavení přibyla letos například nová sekačka na ferveje nebo speciální válec na greeny. "Takže pro letošní sezónu už jsme měli rychlé greeny nejen na soutěž PGA, ale také na běžnou hru, což hodně hráčů ocenilo," potvrzuje Mašková s tím, že kvalitě hřiště paradoxně prospělo i suché léto. "Sice byl nedostatek vody na zavlažování, ale ve výsledku se to ukázalo jako menší problém, než co pro trávníky znamenají naopak dlouhodobé deště."

Změny pak svědčily i samotným hráčům. Například se během letošní sezóny v Sokolově doslova roztrhl pytel s jamkami zahranými na jediný úder. Nejčastěji se v tomto směru dařilo domácím golfistům a hlavní roli sehrála jamka číslo 11, kterou se podařilo jedním úderem zahrát hned dvěma lidem. Další hole in one padly na jamkám číslo 13 a dvě.

Vedle individuálních her se pak letos na sokolovském hřišti odehrálo celkově 68 turnajů. Z nich nejsledovanější samozřejmě bylo dvoudenní turnaj Národního mistrovství kadetů, turnaj pro nejlepší golfové profesionály v ČR - PGA CZECH MASTERS i Extraliga mužů a žen České golfové federace. "Kromě nich se na našem hřišti i odehrály dětské tour, jako je prestižní U.S.KIDS, nebo Tiger Cub, která u nás mají už několikaletou tradici," říká manažerka sokolovského hřiště.

Naopak co hřišti nesvědčilo byly opakované nájezdy divokých prasat. "V důsledku toho nám nezbude nic jiného, než oplotit část areálu ve směru k silnici R6, odkud prasata nejčastěji přicházejí," dodává Mašková s tím, že jen za poslední měsíce letošní sezóny zvěř opakovaně způsobila na hřišti škody v řádech desítek tisíc korun. O další škody se pak průběžně starají také někteří z neukázněných hráčů, kteří nerespektují pravidla hry a golfové etiky.