Tým prošel největší obměnou kádru za poslední roky. Odešly hvězdy, nastupuje nová generace hráčů, zintenzivní se i spolupráce s druholigovým Sokolovem.

undefined

V přípravném utkání s Chomutovem Energie zvítězila 3:1.

Nová jména, nový styl hry, nové cíle a to vše stále s logem Sokolovské uhelné na prsou. Tak by se dal shrnout nástup hokejistů mužského A týmu HC Energie Karlovy Vary do nadcházející extraligové sezóny. Jeho kádr totiž prošel nejrazantnější obměnou za poslední desetiletí. Fanoušci si tak budou muset zvykat na nová jména jako je Tomeček nebo Schusser. Vedení týmu jim ale předpovídá zářnou budoucnost a tvrdí: Chceme zpátky na vrchol.

"Od vítězství v extralize z roku 2009 jsme šli v podstatě od neúspěchu k neúspěchu. Bylo jasné, že i když ten kádr udělal obrovský kus práce, budeme muset přistoupit na nějaká opatření," říká prezident klubu Ladislav Trubač. Navíc šlo i o ekonomiku klubu. S klesající výkonností na ledě se totiž stává angažmá hvězdných hráčů pro kluby spíše přítěží a výjimkou nebyla ani karlovarská Energie.

"Takže vyhrálo pragmatické rozhodnutí. Dáme prostor mladším hráčům," vysvětluje Trubač. Z karlovarského ledu proto v létě odešla zvučná jména jako je Kumstát, Skuhravý, Košťál i bývalá opora týmové branky Mensator. Na jejich místa nastoupili mladí a draví hráči, kterých má klub dostatek z vlastní líhně a spolu s příchody z venčí si od nich slibuje vybudovat pevnou sestavu, která dostane Energii znovu do horních pater extraligy. V jejím čela pak zůstane dosavadní kapitán Martin Zaťovič.

Razantní změny v týmu ale nebudou pro fanoušky žádným velkým překvapením. Klub jim totiž svou vizi představil už počátkem léta, nová sestava má za sebou několik měsíců společného tréninku a nyní i první přípravné utkání s extraligovým Chomutovem. Působila při ní dobře sehraným dojmem, vysloužila si na konci duelu ovace diváků a podle prezidenta klubu by očekávaný výsledek v sezón 2013/14 neměl být nereálný. "Chceme se dostat minimálně do předkola play off. A tihle kluci na to, aspoň podle mého názoru, rozhodně mají."

Zatímco předsevzetí, se kterým tým nastoupí 13. září v prvním kole extraligy proti Chomutovu jsou jasná, poněkud skryté očím veřejnosti zůstávají okolnosti samotné změny. Podle Trubače tato razantní obměna kádru znamenala pro vedení klubu několik velmi hektických týdnů. "Především hlavně pro nového sportovního manažera Rostislava Dočekala. Vytipování vhodných hráčů totiž byla především jeho práce."

Situaci ale hodně pomohla nedávná změna pravidel extraligy. Podle nich totiž alespoň jedna pětka musí být složena z mladých hráčů. To zlepšilo šance nastupující hráčské generace ale zároveň vrhlo na volný trh množství kvalitních hráčů bez angažmá. Aby ale ani pátá nebo šestá pětka nezahálela na lavičkách, dojednalo vedení klubu v uplynulých týdnech výrazné zintenzivnění spolupráce s partnerským HC Baník Sokolov.

"Obě pětky totiž budou alternovat za Baník. To mu dává šanci na dobrý výsledek v druhé lize, zatímco naši hráči budou sbírat potřebné zkušenosti," popisuje princip dohody Trubač. A sbírat zkušenosti nebudou Karlovarští jen na domácím ledě. Ještě než vyjedou na ten extraligový, čeká je série utkání s ruskými nebo německými hokejovými týmy.

Více informací o změnách v kádru HC Energie Karlovy Vary i o přípravě na nadcházející sezonu na www.hokejkv.cz