Zásadní investice ve výrobě energoplynu míří do finiše. Na jejím konci získá technologie špičkové možnosti regulace a zároveň se zvýší její bezpečnost.

Špičková moderní technika bude od konce letošního října řídit Generátorovnu II Sokolovské uhelné ve Vřesové. Komplex, který každý rok vyrobí více než miliardu metrů krychlových energetického plynu pro nedalekou paroplynovou elektrárnu, totiž získal nový řídicí systém.

„Generálním dodavatelem pro tuto investici se stala společnost ZPA - RP Sokolov, která má s automatizací podobných průmyslových systémů dobré zkušenosti," říká Přemysl Stuška, vedoucí technik sekce Investice společnosti Sokolovská uhelná.

Výhod nového řídicího systému proti přístrojům ze sedmdesátých let doplněných o dvacet let později systémem sběru dat, bude nepřeberné množství.

„Především odpadne potřeba ruční regulace," upozorňuje Stuška na jeden z hlavních přínosů. Dřív totiž obsluha měla naměřená data z jednotlivých částí generátorovny, ale pro změnu parametrů bylo nutné jít někam takzvaně přitáhnout nebo povolit kohout. „Dnes bude již možná kontrola i regulace z jednoho centrálního místa."

Další velkou výhodou je i fakt, že nový řídicí systém je kvůli bezpečnosti zdvojený a zároveň má nadstavbu v podobě autonomního bezpečnostního systému ESD. „Ten umí v případě potřeby zasáhnout do procesu výroby energoplynu a v případě hrozící havárie zařízení bezpečně odstavit."

K bezpečnosti přispěje instalace nového systému navíc i tím, že v jeho případě je zajištěný další rozvoj a zdokonalování, zatímco pro bývalou technologii, a to jak tu ze sedmdesátých, tak z devadesátých let minulého století, již neexistovala technická podpora.

Nejrevolučnější změnou, která je zároveň světovým unikátem, je provádění kontinuálních analýz vyrobeného surového plynu na jednotlivých výstupech z generátorů, podle nichž se celý proces zplyňování řídí. Tato část byla také nejproblematičtějším prvkem celého projektu, na jehož úspěšném vyřešení se velkou měrou podíleli zaměstnanci Sokolovské uhelné.

První práce na instalaci nového řídicího systému generátorovny odstartovaly za plného provozu už na jaře 2009. S dokončením akce, která se týkala všech třinácti instalovaných generátorů, se počítá po provedení posledních testů 31. října.

Letošní dění na sekci Generátorovna ale zdaleka nesouviselo jen s rozsáhlou investiční akcí. „V rámci omezené výroby plynu na sekci totiž proběhly také revize, opravy a měření na smyčkách parovodů, smyčkách surového plynu a technologických mostech," shrnuje průběh prací Stanislav Kapr, hlavní inženýr divize Zpracování Sokolovské uhelné ve Vřesové s tím, že kromě toho byly provedeny také revize a opravy dělících armatur v Generátorovně a během odstávek jednotlivých bloků paroplynového cyklu i různé nezbytné opravy na odstavených generátorech.