Investice, nové technologie
Ekologická energie pomůže zemědělcům
Na bývalé výsypce u Vintířova vyroste ještě letos nová bioplynová stanice. Provozovat ji bude sekce Rekultivace Sokolovské uhelné, která se zároveň stará o zemědělskou výroby na pozemcích společnosti.
"Cílem této investice je především snížení dopadů každoročních výkyvů ve výkupních cenách zemědělských produktů," potvrzuje Petr Vaněk, šéf podnikové sekce Investice, která má realizaci stavby na starosti. Tyto výkyvy jsou běžně i v úrovni několika desítek procent, a zcela zásadně ovlivňují ekonomiku hospodaření zemědělské výroby Sokolovské uhelné ve Starém Sedle. "Výroba elektřiny a tepla z biomasy by ale měla tyto dopady výrazně eliminovat."
Bioplynová stanice s kogenerační jednotkou by měla disponovat výkonem jedné megawatty a její výstavba by měla odstartovat v nejbližších dnech. Termín dokončení pak je k 31. srpnu letošního roku.
"V současné době již podniková sekce Rekultivace zajistila v místě zemní práce nezbytné pro přípravu staveniště, a byl vybrán i zhotovitel stavby," potvrzuje Vaněk.
Bioplynová stanice bude ležet mimo zastavěné území obce Vintířov v místě bývalé výsypky. Skládat se má ze silážních žlabů pro uskladnění biomasy, dvou fermentorů a dvou dofermentorů o průměru osmi metrů. Ty budou následně propojeny přes zařízení pro jímání plynu s kogenerační jednotkou pro výrobu tepla a elektřiny. Její denní výroba může, při plném výkonu, dosáhnout až 21900 kWh denně, a ročně by tak stanice mohla zpracovat kolem 18 tisíc tun biomasy vypěstované v okolí.
"Teplo pak bude částečně využíváno pro vytápění přilehlého objektu truhlárny a v budoucnosti počítáme s jeho dalším využitím pomocí takzvaného ORC generátoru," říká vedoucí investiční sekce s tím, že instalace tohoto zařízení by mohla proběhnout v následujících dvou letech.
Samotný provoz stanice bude řízen sekcí Rekultivace. Stanice pojede v takzvaném bezobslužném provozu s tím, že v místě bude pouze trvalý dohled. Napojena bude také na centrální dispečink společnosti ve Vřesové. Náklady na její výstavbu nepřesáhnou částku 100 milionů korun. Životnost celé technologie by pak měla činit zhruba 30 let.