Investice, nové technologie

Do investic půjde téměř miliarda

Vytvořeno: 1. únor 2012

Sokolovská uhelná v nadcházejících měsících proinvestuje zhruba 940 milionů korun. Počítá s tím právě schválený podnikatelský záměr společnosti na rok 2012.

Mezi nejvýznamnější investiční akce ve zpracovatelské část ve Vřesové bude rozhodně patřit zahájení projektu Centra zpracování odpadu Karlovarského kraje. Tento záměr za více než 600 milionů korun umožní zpracovat ve Vřesové část komunálního odpadu a dále ho zhodnotit.

"V letošním roce by mělo jít o jeho projektovou přípravu, která běží souběžně se schvalováním územního plánu obce Vintířov," říká Petr Vaněk, vedoucí podnikové sekce Investice.

Mezi významné projekty patří také poslední etapa ekologizace Teplárny, do které letos půjde kolem 50 milionů korun. V jejím rámci tak poslední část tamní technologie získá systém snižující objem emisí NOx pod hranici 200 miligramů na tunu spalin.

"Kromě toho bude pokračovat i další dlouhodobý záměr, kterým je investiční akce modernizace technologie Generátorovny 1," popisuje situaci Vaněk s tím, že v rámci druhé části instalace nového řídícího systému zde firma vynaloží přes sto milionů korun.

Vedle těchto velkých investic ale proběhnou ve Vřesové i menší, zato neméně zajímavé akce. Jednou z nich je ta zaměřená na využití páry v Sušárně. Náklady na ní sice budou činit pouhé dva miliony korun, ale umožní to, že se pára z Rectisolu, dosud odpadní, vrátí do provozu a využije pro sušení uhlí. Což samozřejmě přinese úspory v provozních nákladech technologie.

"Pokud jde o divizi Těžba, nejvýznamnější investicí letošního roku bude prodlužování pásových cest v lomu Jiří v souvislosti s postupem těžby," říká vedoucí sekce Investice s tím, že náklady dosáhnou výše zhruba 50 milionů korun.

V roce 2012 pak proběhne také odvodnění nejhlubšího místa lomu Družba v souvislosti se zajištěním území pro další postup těžby. "Budou to tři osmdesátimetrové studny. Je to poměrně neobvyklé technické řešení spočívající v instalace nerezových potrubí umístěných kvůli statice vedle sebe a postupně přisypávané."

V těžební části pak najde nové využití opuštěné hradlo J2, které nahradí kolejářům omezené podmínky v buňkách. Dočkají se tak nových šaten, sprch, atd. Vedle desítek dalších projektů se ale i v lomech najdou mezi investicemi technické zajímavosti. Tou největší bude bezesporu takzvaný systém vyhodnocování kvality uhlí z polohy koles velkostrojů.

"Dnes samozřejmě řidič velkostroje podle mapy zhruba ví, kde jede a jakou kvalitu těží. Tato orientace je ale poměrně nepřesná. Navíc to často ještě komplikují stařiny a tektonické změny, což vše má v souhrnu vliv na síru a další parametry uhlí," uvádí Vaněk. Nová technologie založená na systému GPS ale dokáže polohu velkostroje určit s přesností 20 centimetrů, a propojení dat s takzvaným geomodelem. Tím by se měla významně zvýšit přesnost míchání uhlí.

"Letos počítáme v prvním pololetí s instalací tohoto systému na první dva stroje. Následně proběhne vyhodnocení a přínosu, a to nejen finančně, ale i z hlediska možných budoucích přínosů případného nasazení na všech osmi strojích. A podle toho se rozhodně o případném dovybavení dalších," shrnuje situaci vedoucí sekce Investice. Vybavení každého velkostroje měřením GPS včetně propojení na geomodel vyjde přibližně na jeden milion korun.

V průběhu letošního roku se pak ještě zvažuje dokončení optických sítí v rámci Sokolovské uhelné. Ty jsou dnes již instalovány ve všech lomech provozovaných firmou, dolu Marie a budovy bývalého HDB. Zbývá tak již jen připojení současného generálního ředitelství firmy.