Investice, nové technologie

254 milionů jde do kotle

Vytvořeno: 28. kvě 2013

undefined

Investiční akce je náročná především kvůli stísněným podmínkám na stavbě.

Více než 52 milionů korun ze svého rozpočtu letos investuje Sokolovská uhelná do předposlední etapy ekologizace Teplárny Vřesová. Už v příštím roce tak skončí jeden z největších ekologických projektů firmy zaměřený na ochranu ovzduší. Na jeho konci bude Vřesová plnit i nejpřísnější emisní kritéria, která budou platit od roku 2016.

"Je to jedna z nejnáročnějších investičních akcí, které se na teplárně v posledních letech dělají," říká vedoucí technik divize Zpracování Miroslav Meškán. Na relativně malé ploše je totiž nutné zkoordinovat práci několika desítek dělníků i techniků a přitom zajistit bezpečnost jak jejich, tak zbývající části technologie, která je v průběhu stavby v plném provozu.

"Podstata investice spočívá primárně v postupné úpravě spalovacího procesu všech pěti kotlů teplárny. Jako sekundární opatření je aplikován nástřik čpavkové vody, která pochází z produkce Sokolovské uhelné. Jejím výsledkem bude pokles emisí oxidů dusíku a lepší efektivita spalování v teplárně," vysvětluje Meškán. V současné době touto úpravou prošly již tři kotle. Dva z toho byly spolufinancovány Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí. Ekologizaci ostatních kotlů si Sokolovská uhelná hradí plně ze svého rozpočtu. Dodavatelem prací je pak společnost SES Tl'mače, která si s náročnou zakázkou musí poradit nejdéle do konce letošního srpna.

I když jde už o několikátý kotel, jak sami technici přiznávají, rozhodně nejde o žádnou rutinu. "Byť jsou ty kotle stejné, každý se chová trochu jinak. Vždy když uvádíme nástřiky do provozu, musíme nejprve optimalizovat spalovací proces kotle vyregulováním sekundárních a terciárních vzduchů jednotlivých zón spalovací komory, abychom dosáhli potřebného výsledku."


Navíc práce nezahrnují jen úpravy zaměřené na snížení obsahu emisí oxidu dusíku. "Využíváme odstavení kotle také k provádění preventivních oprav. Mění se například části spalovacích komor na kterých byly v průběhu provozu evidovány poruchy, provádí se rozsáhlé nedestruktivní zkoušky, které by měly odhalit případné poškození nebo opotřebení materiálů atd. Další významnou opravou je výměna ekonomizérů, které slouží k předehřevu vody pomocí spalin z kotle až na teplotu 300 stupňů Celsia. Jsou už materiálově dožité. Na všech čtyřech kotlích je máme vyměněné a zbývá jen tento," dodává Meškán s tím, že náklady na tuto výměnu reprezentují dalších 64 milionů korun.

Zajímavé na celém projektu je i to, že zatímco ostatní teplárny včetně ČEZ vypisují teprve nyní výběrová řízení na úpravu emisí oxidů dusíku, Sokolovská uhelná je naopak na konci projektu. I díky němu bude od roku 2016 plnit přísné emisní limity podle kterých smí podobné zdroje produkovat maximálně 200 miligramů oxidů dusíku na metr krychlový spalin. V důsledku tak stávající investice přispěje k dalšímu zlepšení životního prostředí na Sokolovsku i v Karlovarském kraji.