Strojírenské firmě akvizice otevřela přístup ke kapitálu a možnosti realizovat i velké investiční celky. Těžařům naopak rozvoj DSS umožní zajistit další pracovní místa v regionu

undefined

undefined

Provoz Důlní strojírenské společnosti v Královském Poříčí.

Sokolovská uhelná (SUAS) majetkově vstoupila do Důlní strojírenské společnosti (DSS). Významná akvizice přináší oběma firmám nové možnosti. Té strojírenské především pokud jde o posílení pozice na trhu a další rozvoj. Sokolovské uhelné zase plánované rozšiřování kapacit DSS umožní zajistit v regionu další potřebná pracovní místa v souvislosti s postupným útlumem těžby hnědého uhlí.

„Dlouhodobým cílem obou majitelů DSS, je vybudování silné strojírenské firmy, která obratově a ziskově poroste a stane se firmou většího než pouze regionálního významu," říká Zbyšek Klapka, člen představenstva Sokolovské uhelné. Dalším cílem SUAS je vstup do nových oblastí podnikání. „Pozitivních efektů je zde celá řada. Od dlouhodobého diverzifikování výnosů, přes získání know how znalostí strojírenského provozu z důvodu možnosti jejich uplatnění v rozsáhlých údržbářských kapacitách SUAS, možnost spolupráce s DSS při optimalizaci využití kvalifikovaných lidských zdrojů nebo tvorbě nových pracovních míst."

Sokolovská uhelná získala po vstupu do DSS podíl ve výši 50 procent, zbývajících 50 patří společnosti STROTEC. „Podle strategie obou vlastníků by se DSS nyní měla primárně orientovat na získávání zakázek mimo skupinu SUAS. Dalším cílem je zefektivnění a zrychlení rozvoje DSS, včetně vzniku nových výrobních kapaci a vyšší zisk pro DSS u zakázek mimo skupinu SUAS," dodává Klapka.

Podle jednatele DSS Filipa Duška se vstup Sokolovské uhelné do firmy projevuje už nyní. „V první řadě se zvýšila naše schopnost realizovat zakázky, včetně velkých investičních celků. Máme nyní dostatečné kapitálové zázemí na to, abychom mohli realizovat velké strojní celky, kde jsme dříve mohli působit maximálně v roli subdodavatelů. To nás posouvá do jiné ligy a otevírá nám to nové možnosti," říká Dušek. DSS tak po realizaci dopravy uhlí pro italskou elektrárnu Brindisi, nebo pro německou těžební společnost MIBRAG, v současné době například buduje kompletní dopravní cesty včetně rekonstrukce poháněcích stanic v těžební části SUAS. Podle Duška se ale firma chce, vedle velkých ocelových konstrukcí, zaměřit především na přesnou strojírenskou výrobu.

„Cílem je dodávat přesně obrobené celky ve finální úpravě. Převzali jsme proto obrobnu SUAS, kde zajišťujeme především obrábění pro vnitropodnikovou údržbu, ale také v ní chceme zvýšit podíl výroby pro externí zákazníky. Aktuálně proto dovybavujeme obrobnu o nové CNC stroje, jako je soustruh, vodorovná vyvrtávačka a další. To nám umožní jak zvýšit přesnost výroby, tak výrazně zvýšit její produktivitu," vysvětluje Dušek s tím, že přesné strojírenské výrobky DSS, vedle těžebního průmyslu a energetiky, směřují především do lodního průmyslu, ale také do potravinářského a nápojového průmysl, nebo zemědělských technologií. „Právě v těchto oblastech vidíme i další růstový potenciál."

DSS dosáhla v roce 2014, před vstupem SUAS, obratu 70 milionů korun a v současné době zaměstnává padesátku pracovníků. Ještě letos by firma chtěla vytvořit nejméně dvacet nových pracovních míst, a to především pro kvalifikované dělnické profese jako je obráběč kovů, svářeč, zámečník nebo lakýrník. Uplatnění zde ale najdou také pracovníci v technických profesích. Případní zájemci získají více informací u výrobně-technického ředitele DSS Jiřího Chlápka na tel.: 775 866 06, nebo mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Více informací o společnosti na www.kukal-dss.cz