Nové sdružení měst a obcí by mohlo vzniknout v okolí budoucí vodní nádrže Medard. To má tamním radnicím zajistit především větší šanci na získání dotací pro nové projekty související s plánovaným rozvoje oblasti. Potvrzuje to starosta Habartova Ivo Zemek (ODS).

Jaké obce by měly být členy nového mikroregionu?

„V podstatě ty, které jsou dnes členy dosavadních mikroregionů Svatavka a Pod Chlumem. Už sedmého března jsme poprvé jednali o jejich možném sloučení a zatím vše nasvědčuje tomu, že by k němu mohlo dojít už k prvnímu lednu příštího roku."

Je už známo, jaký bude název nového celku?

„Zatím ne. Ale asi nepůjde o spojení názvů dosavadních mikroregionů. Vypadalo by to trochu kostrbatě. Padl zatím návrh na mikroregion Medard, ale o názvu se bude teprve rozhodovat. Důležitější je, aby mikroregion fungoval. To, jak se bude jmenovat, je celkem vedlejší."

Jako roli v novém celku bude hrát Habartov?

„Člen. Zatím si naše město hrálo spíš na vlastním písečku, ale myslím, že je čas to změnit. A to je i ten důvod, proč o tomto spojení mikroregionů jednáme. Je totiž nesmysl, abychom byli těsně vedle sebe, a každý si připravoval nějaké vlastní projekty, koncepce a ty by na sebe nenavazovaly, nebo dokonce byly duplicitní. Navíc si myslím, že společně dokážeme prosadit i věci, na které jednotlivé obce nemají sílu."

Narážíte na budoucí vodní nádrž?

„Ano, i když to bude hodně složité. Alespoň pro nás jako město. Bývalá zastupitelstva totiž, místo aby  v 90. letech vykupovala pozemky nejenom v okolí budoucího jezera a i v okolí města, nabídky stabilně odmítala. A v důsledku toho dnes vlastně město nemá téměř žádné pozemky, které by mu umožnily rozvoj tímto směrem. A tak jediné, čím můžeme dění v oblasti nějak cíleně ovlivňovat, je především tvorba územního plánu."

Město připravuje nový plán?

„Ten současný je z roku 1897 a byl již čtyřikrát změněn. Takže nám ani nic jiného nezbývá. Z hlediska dnešních požadavků je již nevyhovující. V současné době tedy odsouhlasujeme zadání plánu nového, a jeho dokončení plánujeme na polovinu roku 2008."

Zahrnuje i nějaké konkrétní projekty?

„Máme zatím vytipováno 16 oblastí rozvoje, které bychom rádi konzultovali s krajem a  Sokolovskou uhelnou, aby se je podařilo nějak sladit nejen s plány kolem Medardu, ale také s dostupnými dotačními tituly. Těch možností, co by se dalo dělat, je ale celá řada. Uvažujeme například o připojení Habartova a Medardu z jedné strany k páteřní cyklostezce kolem Ohře, z druhé pak k cyklostezce přes Litov a Kaceřov. V městském kulturním středisku chceme otevřít infocentrum pro celý mikroregion, a v bývalé škole v Kluči připravujeme nové muzeum. Jeho expozice by se měla zabývat událostmi roku 1938 a historií policie a četnictva. Do budovy na Kluči by měla být, kromě muzea, přemístěna také městská knihovna. Na tuto akci vyčlenilo z rozpočtu město Habartov 3,0 mil. Kč a Karlovarský kraj 0,5 mil. Kč."

To jsou ale akce města. Jak se k výstavbě kolem Medardu staví obyvatelé Habartova?

„Samozřejmě jak kdo. Ale hlavně starousedlíci, kteří pamatují ještě starý Habartov, se hodně ptají. A všichni říkají totéž. Čtyřicet let jsme koukali do jámy, která spolkla větší část starého Habartova. Takže už se snad konečně dočkáme atraktivnějšího prostředí." 

Děkujeme za rozhovor.