Vůbec poprvé v poválečné historii se široké veřejnosti otevřely brány části areálu barokního kláštera v Ostrově. Ten prošel i se sousedním zámeckým parkem rozsáhlou rekonstrukcí za více než 145 milionů korun.

„A zájem veřejnosti je skutečně obrovský," potvrzuje správce areálu Jaroslava Velemanová. Možnost prohlédnout si klášterní kostel, dvě kaple nebo mauzoleum, je i pro místní obyvatele doslova zjevením. Ještě před dvěma lety byl totiž celý areál ruinou hrozící zřícením. A stejné pocity popisují i zahraniční turisté, kteří do Ostrova přijíždějí.

„Něco takového za pouhé dva roky, to je téměř neuvěřitelné," říká například Christof Wilczek z Essenu, který pobývá v sousedních lázních Jáchymov. „Navíc je ten klášter skutečně nádherný, a až se o něm dozví více lidí, určitě to bude velká turistická atrakce."

Piaristický klášter v Ostrově má za sebou v minulých letech, stejně jako celý region, poměrně pohnutý osud. Založila ho v roce 1666 vévodkyně Anna Magdalena von Sachsen - Laue­nburg jako cirkevní kolej a latinskou školu. Škola a klášter postupem let vstoupily ve známost hlavně díky cenné knihovně, ve které se nacházel například přepis dnes již ztracené

legendy o svaté Hedvice kladený před rok 1300 a označovaný jako tzv. Schlackenwerther

Codex. Přepis se dnes nachází v soukromé sbírce v Cáchách.

V roce 1897 klášterní areál koupila německá řádová kongregace, která zde až do roku 1942 provozovala dívčí školu. Po válce užívala areál československá armáda, která ho opustila teprve v roce 2001.

Město Ostrov v témže roce vybudovalo v čás­ti areálu 37 bytů a nyní zpřístupnilo veřejnosti jeho zbytek. „Problém je ale hlavně v tom, že kvůli armádě a jejímu přístupu se například v kostele nedochoval vlastně téměř žádný původní mobiliář," říká Velemanová. Na zdech tak návštěvník uvidí pouze instalaci složenou z objevených trosek oltáře. „Necháváme to tady jako memento před tím, co dokáže totalitní moc."

Zřejmě nejpůsobivější je pak památník obětem uplynulých válek i komunistických koncentračních táborů v kapli sv. Floriana. Samotný klášterní kostel Zvěstování Panny Marie pak slouží jako hudební a výstavní síň.

„Zatím nemáme bohužel popisky v cizích jazycích, ale na jejich přípravě se pracuje. Nicméně už dnes jsou přeložené prospekty, a skupinám od tří osob můžeme nabídnout i průvodcovské služby v češtině a němčině," shrnuje Velemanová. Klášterní areál je pak otevřen vždy od úterý do pátku od 9 do 17 hodin.

(red)