Podpora regionu
Milovníkům koupání léto nepřálo, golfistům naopak
Letošní chladné léto výrazně ovlivnilo provoz dvou významných dceřiných společností Sokolovské uhelné, Koupaliště Michal a Golf Sokolov. Zatímco té první kvůli nepřízni počasí výrazně ubylo návštěvníků, a nezachránil to ani žhavý závěr léta, té druhé naopak lidí výrazně přibylo. Golfistům totiž zjevně vyhovovalo chladnější počasí více než žhavé letní slunce.
"Návštěvnost venkovních koupališť je téměř výhradně určována vývojem počasí. A to letošní koupání rozhodně nepřálo," říká jednatel Koupaliště Michal Karel Kotous. Po horkém závěru června se totiž ochladilo a skutečně letní teploty byly teprve v závěru srpna.
"V důsledku tak návštěvnost koupaliště z loňských 30 tisíc klesla na zhruba 22 tisíc," potvrzuje Kotous s tím, že se tak nekonaly ani návštěvnické rekordy. "Zatímco loni v jednom dni navštívilo naše koupaliště více než tři a půl tisíce lidí, letos byla nejvyšší denní návštěvnost o téměř osm stovek nižší."
Pokles návštěvnosti se samozřejmě projevil také na ekonomice koupaliště, ta nedovolí úvahy o dalším rozšiřování služeb a atrakcí v areálu během příštího roku. Nicméně ani to neznamená, že se návštěvníci koupaliště Michal nedočkají v roce 2012 vůbec žádné novinky. Zřejmě tou nejdůležitější bude rozšíření počtu turnajů v beachsocceru (plážovém fotbalu).
"Naše hřiště patří mezi tři nejlepší v republice a z hlediska hráčů, účastníků letos pořádaných turnajů, je velmi dobře hodnocené," říká jednatel koupaliště s tím, že i zájem klubů je důvodem, proč by se počet utkání odehraných na Michalu měl z letošních pěti rozšířit na deset až dvanáct. "Mezi nimi hlavní samozřejmě zůstane i nadále mistrovství České republiky mužů i žen. Ale chtěli bychom třeba uspořádat také turnaj pro školy v beachsocceru, nově se pak připravuje celorepublikový turnaj v plážové házené, beachhandballu" dodává Kotous.
S chladnějším létem se museli ale vypořádat také na nedalekém golfovém hřišti. Kvůli vyšším srážkám kladlo především zvýšené nároky na jeho údržbu, ale nižší teploty naopak svědčily hráčům. Těch platících na hřiště letos dorazilo téměř tři a půl tisíce, zatímco loni to bylo o více než třetinu méně. Podle manažerky hřiště Ivany Maškové tomu, kromě počasí, výrazně napomohlo i několik dalších věcí.
"Tou první je otevření rychlostní silnice ve směru na Cheb," říká Mašková s tím, že se tak opět potvrdilo, že dostavba této silnice je klíčová téměř pro vše v kraji, golf nevyjímaje. "Díky tomu nám totiž výrazně vzrostl počet hráčů, kteří na naše hřiště přijíždějí ze sousedního Německa. A jestli zde letos zahraniční hráči odehráli přibližně 1400 kol, což je více než dvacet procent z celkového počtu, většinu těchto hráčů tvořili právě ti z Německa. Bohužel podobné spojení na Prahu, které by k nám přivedlo i více hráčů z vnitrozemí, stále chybí."
Velmi pozitivně pak ovlivnily počet hráčů na sokolovském hřišti i změny v systému vstupních členských poplatků v tamním golfovém klubu. Ty se totiž, v rámci takzvaného stříbrného a bronzového členství, snížily na pět tisíc korun, což do klubu přilákalo téměř osm desítek nových členů. Významně pak ke zvyšování návštěvnosti přispívá také pořádání různých prestižních turnajů. Těmi nejvýznamnějšími letos bylo Mistrovství České republiky ve hře na jamky, klání českých profesionálů PGA Czech Masters nebo finálové utkání extraligy České golfové federace.
Sokolov Golf