Pomoc Sokolovské uhelné ekonomicky i personálně stabilizovala nemocnici v Sokolově a nastartovala její další rozvoj. Pozitivní dopad bude mít i na nemocnice v Chebu a Karlových Varech.

undefined

Nová magnetická rezonance zakoupená letos společností Sokolovská uhelná pro nemocnici v Sokolově.

Více než sto miliony korun v letošním roce podpoří rozvoj sokolovské nemocnice těžební a energetická společnost Sokolovská uhelná. Obdobnou pomoc navíc firma přislíbila i v nadcházejících letech. Dlouhodobě podfinancované zdravotnické zařízení by se tak mělo postupně proměnit v moderní regionální nemocnici.

"Pokud má mít Sokolovsko šanci i v budoucnosti, nestačí jen průmyslové zóny nebo moderní školy. Musí poskytovat kompletní zázemí. A k němu patří i nemocnice," říká generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Právě Sokolovská uhelná je v současné době největším zaměstnavatelem v regionu. V důsledku postupného útlumu těžby ale bude počet jejích pracovníků klesat. "Takže pokud tady chceme udržet lidi, zajistit investice a nová pracovní místa, bez fungujícího zdravotnictví to nebude možné," konstatuje Štěpánek.

Sokolovská nemocnice však v důsledku rostoucích nákladů na zdravotní péči, a dlouhodobě klesajících úhrad ze strany pojišťoven, naopak řadu let stagnovala. Vykazovala měsíční ztrátu kolem dvou milionů korun a potýkala se i s personálními problémy. Změnu přinesl až letošní rok a dohoda o spolupráci se Sokolovskou uhelnou, spolu s nástupem nového vedení do nemocnice.

"První, na co jsme se soustředili byla efektivita výdajů. Do konce roku by mělo být provozní hospodaření již vyrovnané," říká ředitel nemocnice David Soukup. Přímá finanční podpora těžařů pak umožnila nastartovat zcela zásadní investice pro budoucnost celého zařízení. Firma například za více než dvacet milionů korun zakoupila pro nemocnici novou magnetickou rezonanci, nebo umožnila rekonstrukci pavilonu F, která přijde na dalších 70 milionů. Kromě toho v areálu nemocnice vznikla také nová kavárna, připravuje se rekonstrukce výtahů, výstavba parkovacího domu i řada dalších změn.

"Neméně důležité je, že se podařilo získat do Sokolova nové lékaře," potvrzuje Soukup. Nemocnice totiž dnes znovu poskytuje perspektivu do budoucnosti, kdy počítá nejen se zvyšováním standardů péče, ale především s jejím rozvojem. "Půjde například o dovybavení iktového centra, kompletní digitalizaci radiodiagnostického oddělení, zvyšování kvalifikace našich lékařů a podobně."

Nemocnice Sokolov má v současné době 700 zaměstnanců, disponuje 345 lůžky a ročním obratem ve výši 425 milionů korun. Z lůžkových oborů zajišťuje například chirurgii, internu, ortopedii, anesteziologicko-resuscitační nebo porodnické oddělení. Vedle nich provozuje i různé specializované obory jako je nukleární medicína, stomatologie a další.

Sokolovská uhelná již přislíbila nemocnici ekonomickou podporu i pro další tři roky. Do zařízení přitom majetkově nevstoupila a nemocnice nadále zůstává ve vlastnictví Karlovarského kraje. Ten navíc získal, díky pomoci ze strany dolů, příležitost více se soustředit na rozvoj svých dalších nemocnic v Karlových Varech a Chebu. Řízení sokolovské nemocnice zajišťuje firma Nemos, která provozuje i podobné zařízení v Ostrově.