Z výtěžku letošní aukce v klášterním kostele sv. Antonína Paduánského se zahájí výměna vybavení jednotlivých domácností v sokolovském centru pro pomoc hendikepovaným.

undefined

Jedna z klientek chráněného bydlení při přípravách adventního večera. V pozadí ředitelka organizace Pavlína Taran.

Doslova v plném proudu jsou přípravy na tradiční Adventní večer Chráněného bydlení Sokolov. Jeho už 19. ročník proběhne v pátek 28. listopadu v klášterním kostele sv. Antonína Paduánského. A letos se návštěvníci mohou těšit také na jednu novinku.

„Po letech se totiž změní se dražba," potvrzuje ředitelka sdružení Pavlína Taran. Podle ní ubude především perníkových prezentů vyráběných klienty chráněného bydlení, které byly v posledních letech hlavním předmětem dobročinné aukce. „Ale co je nahradí, to si necháme jako překvapení až na samotý adventní večer."

Naopak zcela jisté je, že na slavnostní akci nebude chybět obvyklá tombola, raut, nebo hudební vystoupení. O to letošní se postará skupina Svítá, ve které účinkuje i jedna z členek chráněného bydlení. Zahrnovat bude mix tradičních i moderních melodií, které by měly příjemně provést návštěvníky adventním večerem. Nejpodstatnější ale i tentokrát bude samotný výtěžek akce. Ten se každoročně pohybuje kolem 25 tisíc korun a je určen přímo klientům chráněného bydlení.

„Tentokrát bychom ho chtěli použít na nákup vybavení. Od příštího roku totiž chceme zahájit postupnou obměnu vybavení jednotlivých bytů pro naše klienty," říká ředitelka Chráněného bydlení s tím, že současné vybavení je 15 let staré a pomalu dosluhuje. Celkově je přitom v sokolovském chráněném bydlení 18 bytů, které slouží 21 klientům a výtěžek tomboly bude stačit na pořízení věcí maximálně pro jeden byt. A protože čtyřmilionový roční rozpočet Chráněného bydlení Sokolov pokryje víceméně jen náklady spojené s běžným provozem centra, rychlost obměny vybavení bude závislá na dárcích ze strany firem i jednotlivců.

Pokud se ale rozhodnete investovat právě tímto směrem, věřte, že pomoc Chráněnému bydlení Sokolov má smysl. Dárce nedává prostředky zdaleka jen na pouhou péči o lehce až středně mentálně postižené osoby z území Karlovarského kraje. Cílem spolku totiž je pomoci těmto lidem zapojit se do běžného života, namísto setrvání v ústavní péči. A od roku 1999 se to podařilo u více než šesti desítek z nich.

„Reálně se tito lidé potřebují naučit především hospodaření s finančními prostředky. Jde třeba o nákupy, vyřizování v bankách a jiné finanční záležitosti, která nám přijdou celkem banální. Ale pro člověka s mentálním hendikepem jsou často jen velmi těžko řešitelné," vysvětluje Pavlína Taran. Asistenti je navíc musí naučit nejen tyto věci, ale také jak se například bránit možnému zneužití, jak vést domácnost, nebo jak si poradit v různých životních situacích. „Nesmí to ale dělat za ně. Působí jen jako poradci, protože cílem je, aby náš klient mohl časem žít bez asistence a najít si třeba i zaměstnání. I proto se snažíme aby byli buď zaměstnaní, nebo alespoň navštěvovali sociálně terapeutické dílny."

Podle stupně postižení příprava na samostatný život trvá v průměru tři až čtyři roky. Velkou nadějí pro klienty Chráného bydlení Sokolov je navíc i to, že v posledních letech přibývá pracovních míst kde mohou najít uplatnění. Zatímco donedávna získávali práci jen v několika firmách se specializací na zaměstnávání hendikepovaných, v poslední době se jim daří najít uplatnění i na volném trhu práce.

Chráněné bydlení Sokolov vzniklo v roce 1991 z iniciativy lidí sdružených kolem Milady Bučkové. Ta za dlouhodobou práci v této oblasti získala v roce 2005 cenu Osobnost města Sokolov. Mezi dlouholeté partnery chráněného bydlení patří také společnost Sokolovská uhelná.