Podpora regionu

Kreativní semináře slaví 10 let

Vytvořeno: 9. kvě 2016

undefined

undefined

Adolf Dudek na jednom ze svých seminářů (nahoře) a ředitelka sokolovské knihovny Daniela Drobečková.

 

 

 

Malé jubileum oslaví letos Městská knihovna Sokolov spolu s výtvarníkem Adolfem Dudkem. Jejich vzájemná spolupráce totiž právě před deseti lety přispěla k jedné z nejzásadnějších proměn v historii sokolovské knihovny. Z půjčovny knih s příležitostným kulturním programem se zrodilo komunitní centrum. A to i za finančního přispění Sokolovské uhelné, která je dlouhodobým partnerem knihovny.

"Původně jsme tehdy s Adolfem Dudkem měli vlastně jen besedu, na které se děti zároveň učily kreslit. Ale zájem byl tak velký, že nakonec z toho vznikl samostatný seminář. A tak nějak to všechno začalo," říká ředitelka knihovny Daniela Drobečková.

Od té doby ušla knihovna velký kus cesty. Postupně přibyly například semináře zaměřené na grafologii, hudbu, tvůrčí psaní, žurnalistiku nebo divadlo. Většinu z nich z počátku navštěvovali především studenti ze sokolovských škol. Postupně se ale začali hlásit i starší zájemci a dnes jsou jejich účastníci doslova napříč generacemi. "A protože letos to bude deset let od prvního semináře, ozvláštníme ten jubilejní tím, že účastníci budou spolu s Adolfem Dudkem kreslit zvířata. K nim pak studenti gymnázia složí básně a výsledkem bude kniha, kterou obdrží příští rok při ukončení 1. třídy čtenáři z řad sokolovských prvňáčků,"vysvětluje ředitelka knihovny.

Právě knihy pro prvňáčky jsou další z tradic které se v posledních letech za zdmi sokolovského zámku pěstují. Ta, kterou začnou v knihovně připravovat na výtvarném semináři letos v říjnu, bude již třetí v pořadí, ale první zaměřená na poezii.

K dalším vyhledávaným akcím knihovny patří v posledních letech i literární besedy, které se často prolínají s řadou dalších oblastí. V minulosti na nich nechyběli autoři zvučných jmen, jako jsou například egyptolog Miroslav Verner, herci Oldřich Vízner, Ivanka Devátá, Ljuba Krbová, Luba Skořepová, Květa Fialová, či spisovatelé Michal Viewegh nebo Irena Obermannová, a chybět nebudou ani letos. Už 24. května proběhne například povídání s Ivanem Krausem o jeho nových knihách a hned o dva dni později sokolovský zámek navštíví Alfred Strejček. Tématem jeho besedy bude římský císař a český král Karel IV., od jehož narození letos uplyne rovných 700 let. Lákají také přednášky o historii regionu, které se příležitostně odehrávají i mimo zdi knihovny, jako tomu bude při červnové vycházce s čerstvým držitelem ceny města Sokolov Petrem Rojíkem po přírodní rezervaci Tisovec.

"Snažíme se samozřejmě, aby ty akce byly vyvážené a děláme tak i hodně věcí pro děti. Velký ohlas mělo třeba povídání s autorkou převážně historických komiksů Klárou Smolíkovou," vypočítává Drobečková. A rozhodně nešlo o poslední akci, na kterou se mohli letos malí čtenáři v Sokolově těšit. Už na podzim totiž knihovna chystá i besedu s herečkou, hudebnicí a spisovatelkou Markou Míkovou, loni nominovanou na cenu Magnesia Litera za knihu Škvíry.

Už tak bohatý program doplní například podzimní beseda o chebském hradu s jeho kastelánem Tomášem Dostálem, který na toto téma před nedávnem vydal i knihu. Dále v rámci cyklu zaměřeného na alternativní životní styl proběhne 11. května přednáška MUDr. Heleny Máslové o psychosomatice, nebo ochutnávka hmyzí kuchyně, kterou knihovna pořádá ve spolupráci s cestovatelem Davidem Švejnohou a bohatý program čeká i návštěvnice Dámského klubu.

Podle ředitelky přitom není pořádání podobných akcí zcela mimo zaměření této instituce. Naopak. Většina přednášek má přímou vazbu na literaturu. "Když totiž uděláme přednášku s některým autorem, o nějakém žánru nebo oboru, většinou se to projeví tím, že se více půjčují knihy právě tohoto autora, nebo o daném tématu," uzavírá Drobečková s tím, že ročně se tak sokolovské knihovně daří zrealizovat až 120 tisíc výpůjček, pro které si jen loni přišlo více než 53 tisíc návštěvníků.

Více informací: www.mksokolov.cz