Rekultivace a revitalizace
Region zahlazuje následky těžby, přibyly projekty za stovky milionů
Tu schválila v listopadu vládní meziresortní komise a znamená další posun v odstraňování starých důlních zátěží vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností.
„Oproti původní koncepci toho přibylo skutečně hodně," říká Luboš Orálek, uvolněný člen zastupitelstva Karlovarského kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství a revitalizace krajiny.
Celkem tak nový dokument zahrnuje
52 projektů navržených obcemi nebo krajem v hodnotě 1 776 milionů korun. Mezi nejvýznamnější z nich patří například stavba západního obchvatu města Sokolova. Obsahuje ale i menší záměry, jako je třeba přeložka části Lobezského potoka, nebo plochy pro rozvoj Habartova.
„Projekty, které budou následně schváleny k realizaci pak bude v plném rozsahu hradit stát, a není zde nutná spoluúčast obcí," poukazuje na největší výhodu Orálek. V současné době bylo v rámci takzvaných 15 miliard uvolněných státem na zahlazování následků těžby v Karlovarském kraji dokončeno již 28 projektů v nákladech 540 milionů korun.
O tom, jak tyto peníze ze státního rozpočtu změnily tvář regionu se, podle Elišky Vršecké, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Karlovarského kraje, může přesvědčit každý.
„K těm hotovým patří třeba revitalizace lokality Bohemie v Sokolově, nebo cyklostezka k nádrži Michal," vypočítává Vršecká.
Nejde přitom zdaleka jen o projekty týkající se velkých měst, nemalá část prostředků na zahlazování následků těžby míří i do menších obcí. „Týká se to třeba vzniku území pro výstavbu sportovního areálu ve Vintířově, nebo rozšíření podobného areálu u výsypky Matyáš v Lomnici."
Většina projektů financovaných v rámci 15 miliard na zahlazení následků těžby hnědého uhlí by pak měla být dokončena v letech 2008 až 2012. Podle Orálka by ale nemuselo jít o poslední peníze, které do regionu na ekologii dorazí.
„Se státem jsme jednali i o podpoře odstraňování dalších zátěží. Ať jde o ty po těžbě rud nebo o pomoc při likvidaci kontaminace různými látkami," říká krajský zastupitel. Podle něho by tak první prostředky mohl region získat v rámci připravovaného operačního programu Životní prostředí.
„Byla již zveřejněna první výzva, v rámci které se mohly o prostředky ucházet města a obce, a v současné době se stanovují podrobná kritéria. První čerpání pak bude možné snad již v příštím roce v návaznosti na schválení ze strany Evropské unie," dodává Orálek.