35. světový kongres chovatelů masných krav plemene charolais zamíří v srpnu na Sokolovsko. Několik stovek chovatelů z celého světa se zde bude seznamovat s chovem který provozuje Sokolovská uhelná.

„To, že se nám podařilo získat pořádání kongresu, je obrovský úspěch. Za celou historii je to teprve podruhé, co se bude konat ve střední Evropě a vůbec poprvé u nás,“ říká Milan Štrudl, místopředseda Českého svazu masného skotu. Podle něho je pro české chovatele význam tohoto kongresu větší, než by se mohlo na první pohled zdát. 

„Chov masného skotu je ze světového měřítka obrovské ekonomické odvětví,“ poukazuje Štrudl na aktuální statistiky. Například jen Brazílie ročně vyexportuje kolem 12 milionů tun hovězího masa špičkové kvality. To je, pro srovnání, objemově více než činí roční těžba uhlí na Sokolovsku, oborově pak dokonce dvojnásobek produkce hovězího masa celé Evropské unie.  

„V této oblasti je ale další obrovský ekonomický potenciál. Především v souvislosti 

s rozvojem chovů v zemích východní Evropy,“ říká místopředseda svazu. Již dnes tak je 

v Ukrajině, Litvě nebo Rusku tak velká poptávka po chovných kusech charolais, že tak velké objemy nejsou v současné době evropští chovatelé vůbec schopni poskytnout. Podle něho to je příležitost především pro domácí chovatele. 

„Zviditelnění českých chovů, včetně toho provozovaného Sokolovskou uhelnou, tak může přinést především možnost obchodní spolupráce. Navíc Sokolovsko a okolní region bude představen dalším stovkám lidí nejen jako zajímavá oblast z hlediska chovatelského, ale také z hlediska cestovního ruchu a rekreace.“

35. světový kongres odstartuje 15. srpna v Maďarsku, odkud se přes Slovensko přesune do České republiky 23. srpna. To jeho účastníci navštíví přerovské výstaviště, odkud následně přejedou do Karlových Varů. O den později je pak čeká prohlídka lomu Družba v Novém Sedle, chovných krav a býčků na pastvinách nad koupalištěm Michal u Sokolova a následně také prezentace krav a jalovic na pastvinách v prostoru Velké loketské výsypky. 

„Protože v doprovodu chovatelů pak často přijíždějí i jejich rodinní příslušníci, máme připravený program i pro ně. Tentokrát zaměřený na památky a různé zajímavosti regionu,“ dodává Štrudl s tím, že o kongres je již s předstihem řadu měsíců obrovský zájem především ve Francii. „Jen z této země k nám chce dorazit na dvě stovky chovatelů.“

Světový kongres charolais se koná jednou za dva roky a Česká republika ho bude hostit po takových chovatelských velmocích, jako je Mexiko, Brazílie nebo Kanada. Z hlediska velikosti chovů přitom Česká republika patří spíše k menším oblastem. V současné době je 

v české plemenné knize zapsáno kolem čtyř tisíc zvířat. Další kongresy pak proběhnou už zase v chovatelských velmocích USA a Francii.