Rekultivace bývalé výsypky lomu Medard na okraji Sokolova zásadně promění pohled na část města. Do budoucna pak umožní i jeho další rozvoj.

undefined

Pohled na město Sokolov přes část rekultivovaných ploch bývalého lomu Medard.

Téměř čtyři sta milionů korun vynaloží do roku 2022 společnost Sokolovská uhelná na zásadní proměnu bývalé výsypky lomu Medard mezi Sokolovem a Svatavou. Obyvatele obou míst tak již v blízké budoucnosti čeká zásadní změna pohledu z oken. Namísto nevzhledné haldy na břehu Ohře zde vznikne zcela nová krajina.

Ta bude z části navazovat na rekreační území budované kolem budoucího jezera Medard. Zároveň ale bude sloužit také k další výstavbě," říká Jan Stýblo, technolog oddělení báňského rozvoje úseku technického ředitele Sokolovské uhelné. V budoucnosti by zde totiž mohl vyrůst rozsáhlý areál pro výcvik jednotlivých složek integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje.

Celkově tak těžební a energetická společnost zrekultivuje plochu o velikosti skoro sto hektarů, na níž se nachází všechny používané druhy rekultivací. Od těch lesnických přes hydrické až po tvorbu zemědělské krajiny.

V současné době jsou zde hotové zatím jen technické rekultivace. Tedy terénní úpravy, výstavba komunikací a odvodnění," vysvětluje technolog oddělení báňského rozvoje s tím, že firma musela počkat s pokračováním prací do doby, než bude dokončena výstavba břehové linie jezera.

První část biologické rekultivace proto pracovníci Sokolovské uhelné zahájili až letos. V jižní části bývalé výsypky tak v těchto dnech probíhá první část lesnických rekultivací a zároveň je dokončována přibližně hektarová vodní plocha při západní okraji budoucího jezera, které bude také sloužit k jejímu napájení.

Samotná vodní rekultivace by měla být dokončena už příští rok a do pěti let také zemědělské rekultivace. Celkově pak, včetně lesnických rekultivací, by mělo být vše hotové v roce 2022," shrnuje postup prací Stýblo.

Úpravy území ve východní části jezera provádí Sokolovská uhelná z vlastních prostředků. Projekt nezahrnuje samotnou revitalizaci území a její další využití. „Ale připravujeme plochy tak, aby se v budoucnosti dali využít například pro výstavbu zmíněného záchranářského centra," říká Stýblo. Ani to ale neznamená, že by se v budoucnosti oblast dala využívat bez omezení.

Pořád to bude výsypka, i když rekultivovaná. Takže pokud se tu bude jednou něco skutečně stavět, bude nutné stavby zakládat odpovídajícím způsobem," dodává Stýblo. Podle něho ale nakonec bude nejpodstatnější už jen samotná obnova zdejší krajiny, která se promění z dolového území na běžnou kulturní krajinu. „A zcela tak, po půl století, změní pohled na Sokolov ze severní strany."