Je jiná než všechny ostatní. Ne svou architekturou, ne historií, ale především topografií. Novodobé dějiny obce Citice jsou totiž ostře ohraničeny železnicí, řekou a doly.

Ta poslední, pevná hranice, se ale brzy změní na hranici tekutou. Bývalý lom Medard bude hydricky rekultivován a přemění se v největší vodní nádrž regionu. Podle starosty obce  Josefa Sháněla to pro oklešťenou obec přinese hned několik změn.

O jaké změny konkrétně jde?

„Nejviditelnější to je hlavně v tom, že přímo z centra obce zmizel už první ze dvou viaduktů a spolu s nimi zmizí i kolejový svršek s náspem pro důlní železnici, devítistovku. To uvolní střed obce a navíc by se tak mohlo uvolnit aspoň pár metrů pozemků, které nám výrazně chybí. Budeme proto se Sokolovskou uhelnou jednat o podmínkách jejich případného převodu. Samotné jezero se nás ale až tak výrazně nedotkne."

Vždyť Medard leží jen pár set metrů od obce...

„To sice ano, ale velkou část obce i jejího katastru v minulosti pohltily doly. A protože z druhé strany je pro změnu řeka a železnice, nemáme na rozdíl od jiných obcí v okolí Medardu v podstatě žádné možnosti rozvoje směrem k nádrži. Budeme si tak muset vystačit s tím, co v obci je a co bude možno nějak využít. Tedy těch pár pozemků, které se uvolní likvidací devítistovky, nebo investicemi do budov, které obec má. Je to otázka hlavně toho, jak se nám podaří získat nějaké dotace. Náš vlastní rozpočet se pohybuje kolem deseti milionů korun ročně, a to na žádné velké vyska-kování není. Větší část z nich totiž spolykají mandatorní výdaje."

O jaké konkrétní projekty by mohlo jít?

„Těch možností je víc. Od přeměny dnes nevyužitých budov na byty, až třeba po nějaké menší ubytovací zařízení. Přese všechny nevýhody dané polohou obce budeme mít k Medardu velmi dobrý přístup, a když k tomu připočtu i dobrou dopravní dostupnost Citic vlakem i autobusem, nebo městskou hromadnou dopravou, je to dobrá výchozí pozice. Pro bydlení nebo rekreaci nebudou Citice vůbec špatným místem. Třeba pro lidi, kteří přijedou vlakem od Chebu, Kynšperka nebo z druhé strany od Chodova, tady bude přístup k jezeru naopak nejvýhodnější. Ale na druhou stranu tu jsou i problémy. Tím největším je obrovská investiční zanedbanost majetku obce. A to nejen v samotných Citicích, ale i v Hlavně, které bylo dřív ještě více stranou veškerého zájmu. A s tím se budeme muset vypořádat ze všeho nejdříve."

Takže kanalizace, voda...

„To naštěstí ne. Věci, které jsou v zemi máme celkem v pořádku. Mnohem horší je to s tím, co je nad zemí. A to jak obecní byty, tak třeba bývalá škola, chodníky, nebo fakt, že obci chybí jakýkoliv sál, protože dřív suplovalo kulturní zařízení zázemí na Přátelství. Ale to neznamená, že bychom nějak odkládali i přípravy na dobu, kdy se začne napouštět Medard. V mikroregionu Pod Chlumem třeba jednáme o výstavbě nové cyklostezky, která se napojí na tu páteřní u Ohře. Obec samotná pak připravuje nový územní plán, a podle ohlasů které mám od lidí, i obyvatelé Citic vnímají Medard jako pozitivní projekt. Minimálně z toho pohledu, že by mohl do obce přivést nové lidi a možná i nějaké nové příležitosti."

Sečteno podtrženo, to asi bude konec Citic jako hornické obce...

„Úplný. Jediné, co nám tady ještě zůstane jako památka, bude pomník Citické stávky z května 1894."

Děkujeme za rozhovor.

(red)

Citice