Cílem nájezdů jsou stále častěji vedení vysokého napětí. Ostraha dolů vylepšuje techniku, přístroje pro noční vidění i kamery jsou samozřejmostí. Ročně tak Ibis zadrží desítky pachatelů.

Půl druhé stovky zadržených pachatelů a dalších více než sto vykázaných osob z dolového území. Taková je bilance roku 2007 v oblasti ostrahy majetku společnosti Sokolovská uhelná. Ta je častým cílem zlodějů zaměřených především na různé kovy.

„V poslední době ale tito lidé enormně riskují,“ říká Luboš Kaukal, oblastní ředitel bezpečnostní agentury Ibis, která ostrahu dolů zajišťuje. Jako cíl si totiž zloději vybírají vedení elektrického proudu s napětím až 22 kilovoltů. Často jde o takzvané záložní trasy, které za normálních okolností doly nevyužívají. Během zlomku vteřiny se ale zdánlivě mrtvý kabel může proměnit ve smrtelnou hrozbu pro toho, kdo se ho pokouší odcizit.

„Velké části pokusů o krádež těchto vedení se nám naštěstí podaří zabránit, pachatele včas zadržet a předat policii,“ konstatuje Kaukal. Podle něho je ale jen otázkou času, než podobný hazard skončí těžkým úrazem nebo smrtí zloděje. Je to přitom jen několik měsíců, co krádeže kovů ve středních Čechách stály život dvě osoby, a další čtyři byly vážně zraněny. „Jenže to si tito lidé zřejmě, k vlastní škodě, nepřipouští.“

Vedle ochrany vlastního majetku tak Sokolovská uhelná paradoxně vynakládá nepřímo prostředky i na ochranu těch, kteří se pokoušejí zcizit její majetek. A rozhodně přitom nejde o levná opatření.

„Kolem lomů se vybudovaly pozorovatelny, zpřísnil se režim zavedených opatření, máme přístroje pro noční vidění, skryté kamery...,“ vypočítává Kaukal s tím, že významnou roli v odhalování těchto pachatelů hrají v poslední době i samotní zaměstnanci Sokolovské uhelné.

„Berou to skutečně vážně, protože jim je jasné, že takové chování nepoškozuje jen firmu, ale i je samotné. A pokud někde zaregistrují podezřelé osoby, dávají nám o tom zprávy,“ pochvaluje si spolupráci Kaukal. Ten ale na druhou stranu upozorňuje, že zcela bez poskvrny nejsou ani sami pracovníci firmy.

„I když všichni ví, že za případné krádeže jsou poměrně tvrdé postihy, čas od času se stane, že se o takové věci někdo pokusí,“ říká šéf ostrahy. „Naštěstí počet krádeží ze strany zaměstnanců díky přijatým opatřením klesl v uplynulých letech na minimum. A stejně tak se výrazně snížily problémy v tomto směru s externími dodavateli.“