Po zimním výpadku v důsledku operace se sokolovská vytrvalkyně Ivana Sekyrová vrací zpět mezi republikovou špičku. Mezi elitou chce vytrvat nejméně jednu další sezónu.

Nečekaně úspěšnou sezónu zažívá letos vytrvalkyně Ivana Sekyrová z Atletického klubu Sokolov. Po jejích rekordních výsledcích v loňském roce totiž vypadla ze zimního tréninku v důsledku operace Achillovy paty a tak nikdo neočekával, že by výrazněji zasáhla do výsledků letošních soutěží. Jak se ale ukázalo, opak je pravdou.
Na mistrovství ČR v dráhové atletice na pražském Strahově v běhu na deset kilometrů vybojovala suverénním způsobem stříbrnou medaili časem 36:47,66. A o den později si na poloviční trati připsala s časem 17:45,82 bronz. Svou formu pak potvrdila při veletržním běhu Brnem, druhým místem za Polkou Ustianowskou a zcela suverénně kralovala desítce i pětce na Zátopkově zlatém týdnu. V obou závodech si připsala prvenství s ještě lepšími časy než na Strahově.
Skutečný vrchol letošní sezóny si pak sokolovská atletka nechala na začátek srpna. Nejprve na mistrovství ČR v běhu do Vrchu skončila druhá, když na trati z Janských Lázní na Černou horu teprve při závěrečném spurtu podlehla o několik vteřin Ireně Šádkové. Následně se pak v Jiřetíně kvalifikovala na své vůbec první mistrovství světa v běhu do vrchu v Itálii.
A Sekyrové se dařilo i na světovém šampionátu. Zatímco loni skončila 14. na mistrovství Evropy, z Itálie si přivezla 31. příčku a tím i potvrzení, že i přes zimní výpadek stále patří do skupiny elitních běžců.
„Ale mohlo to být lepší. Pořád tam ještě byly nějaké rezervy. Hlavně v sebězích, kdy mi chyběla odvaha pustit to z kopce naplno," přiznává sokolovská závodnice, která si zároveň ze šampionátu přivezla šesté místo v družstvech.
Loňská sezóna byla pro Sekyrovou vůbec nejlepší v její kariéře, a medailemi se to v ní jen hemžilo. A zatím to vypadá, že ta letošní bude pro učitelku sokolovského gymnázia neméně úspěšná. „Na nějaké hodnocení je ještě brzy, střádám formu na podzim. Ale celkově to vypadá, že by letošní rok mohl být stejný jako ten loňský," říká Sekyrová. Má totiž velké naděje stát se celkovou vítězkou běžeckého seriálu Mizuno Running Cup, a brousí si zuby i na Velkou Kunratickou nebo na dvacítku v Plzni, kde by ráda ustanovila nový ženský rekord.
Jediné, co tak zůstává s velkým otazníkem je, zda Sekyrová, podporovaná také Sokolovskou uhelnou, v dohledné době ukončí dlouholeté spekulace a postaví se též na start maratónu. „Zatím určitě ne. Možná na olympijský rok?," nechává si stále otevřená zadní vrátka dosud vůbec nejlepší závodnice novodobé atletické historie v Sokolově.