Městečko ležící jen těsně za hranicemi nabízí v rámci Česko-bavorského geoparku pohled do hornické minulosti i řadu možností pro milovníky cyklistiky, turistiky i přírody.

Na první pohled malé ospalé město poblíž české hranice, o kterém řada lidí na Sokolovsku ani netuší, že existuje. Na druhý pohled však zajímavé místo, které nejen že má historické vazby na hornictví v našem regionu, ale je také ideálním cílem pro rodinný výlet nejen za hornickými památkami.

Arzberg vznikl pravděpodobně ve 13. století a jak vyplývá z jeho názvu, souviselo to zřejmě s objevem zdejších nalezišť železné rudy. Středověk ve městě dodnes připomíná celá řada památek, počínaje opevněným kostelem, který městu nahrazoval hrad, a v němž se obyvatelé Arzbergu v roce 1430 ubránili například před husitskými vojsky během spanilé jízdy Prokopa Holého do Horních Frank.

V těsné blízkosti kostela se pak nachází budova, v níž v letech 1792 až 1796 žil slavný vědec Ale xan der von Humboldt, který významně pozvedl zdejší hornictví a zřídil ve městě hornickou školu.

Tuto část dějin města si pak mohou návštěvníci připomenout například v areálu bývalého dolu Kleiner Johannes, nebo na naučné stezce pojmenované právě po Humboldtovi. Vede údolím místní říčky Röslau a najít na ní lze například zbytky posledního železného hamru, část historické technologie na výrobu hřebíků, ale také nejstarší geologické útvary regionu v přírodní rezervaci nazvané G'steinigt. Pocházejí z období prvohor a jde převážně o fylity a ruly.

Komu by i to bylo málo, může pak cestou nahlédnout také do útrob odvodňovací štoly sv. Jiří z roku 1722, nebo ochutnat vodu z přilehlého Stříbrného pramene. Ta ve skutečnosti vyvěrá z hlubin místního rudného revíru, nicméně je pitná a i v parných dnech velmi osvěžující. Štola je z části nově vydřevěna a vybavena do délky asi 150 metrů osvětlením, takže si není potřeba ani brát baterku.

Stezka, která je vhodná pro cyklisty a díky malému převýšení i pro rodiny s dětmi, dále pokračuje k nedaleké přehradě Feisnitz. Nádrž je ideálním místem ke koupání, rybaření, ale také je známá zdejší proslulou výletní restaurací. Komu by se k ní nechtělo z Arzbergu pěšky, může až na místo dojet autem. Jediné, koho zdejší revír nepotěší, jsou rybáři, protože narozdíl od jiných německých spolkových zemí v Bavorsku neexistuje systém takzvaných turistických povolenek a český průkaz zde také neplatí.

Nad přehradou se pak vypíná hora Kohlberg. Ta své jméno dostala díky milířům, v nichž se zde po staletí pálilo dřevěné uhlí pro potřeby místních hutí a kováren. Na vrcholu hory stojí od roku 1961 rozhledna. Kvůli okolním stromům je z ní ale dnes výhled pouze severním směrem. Samotná hora je pak zajímavá také svým lidovým názvem Zuc kerhütte. Ten je připomínkou časů, kdy tudy vedla zemská hranice mezi Bavorskem a Pruskem a přes níž se pašoval cukr.

K novodobým zajímavostem města patří rozhodně muzeum nástrojů, které se nachází v místní části Bergnersreuth a připomíná život zdejších zemědělců na počátku 20. století. A je rozhodně na co se dívat. Sbírka místního spolku Fichtelgebirgsverein totiž zahrnuje na osmnáct tisíc předmětů a můžete zde zjistit, například jak se v minulosti uchovávaly potraviny bez chladničky i různé kuriozity.

K zajímavostem novodobých dějin města patří také fakt, že Arzberg měl již od počátku 20. století elektrárnu projektovanou na dodávky hnědého uhlí ze Sokolova. Ta byla v provozu až do roku 2003. Jen o pět let později pak Arzberg uzavřel partnerství s českým Horním Slavkovem. I to má své historické opodstatnění. Byli to totiž právě někteří hornoslavkovští těžaři, kteří v Arzbergu v minulosti provozovali tamní doly.

K úplným novinkám města pak patří tamní areál koupaliště, který byl kompletně přestavěn v letošním roce a nabízí v krásném prostředí odpočinek dětem i dospělým. Areál je unikátní i tím, že při jeho stavbě byly využity téměř výhradně ekologické materiály.

Město Arzberg leží pouhých 44 kilometrů od Sokolova a autem se tam lze dostat po silnici I/6 na hraniční přechod Pomezí, odkud je to do samotného města už jen kousek. Vlakem pak lze do Arzbergu dojet s přestupem v Chebu. Pro jízdu lze využít i zvýhodněné jízdenky systému Egronet, která stojí 150 korun a lze na ni jezdit po regi onu celý den bez omezení počtu kilometrů.
(red)