Vnější vztahy
Agresivita zlodejů roste, krotit ji pomáhají psi
Sokolovská uhelná spolu s bezpečnostní službou Ibis posílila od letošního podzimu ostrahu svých majetků. Důvodem jsou rostoucí útoky zlodějů na majetek firmy. Ti se v poslední době dokonce nevyhýbají ani krádežím v místech, kde jde doslova o život.
„V poslední době není nic neobvyklého, když se nám pachatelé pokoušejí ukrást i vedení vysokého napětí, které je pod proudem," potvrzuje Jan Smolka, ředitel firemní divize Služby, která má na starosti ostrahu majetků Sokolovské uhelné. Navíc rostoucí výkupní ceny železa i barevných kovů přivádějí do dolového území stále více zlodějů kovů.
„A co je největší problém, jejich agresivita stále narůstá," říká Smolka. Není tak nic neobvyklého, když zadržení zloději slovně i fyzicky napadají ostrahu. I kvůli tomu služba Ibis, zajišťující pro Sokolovskou uhelnou ostrahu jejích majetků, od letošního podzimu posílila ochranu svých pracovníků, stejně jako jejich technické vybavení.
„Především jsme na ostrahu nasadili další psy, kvůli zajištění větší bezpečnosti našich pracovníků i snazšímu zadržení pachatelů," potvrzuje oblastní ředitel služby Karel Nejedlý. Stejně tak zásahové jednotky dostaly další technické vybavení, které pomůže při následném důkazním řízení vůči pachatelům.
„Hlídky tak jsou vybaveny miniaturními osobními kamerami, které zaznamenávají celý zásah od příjezdu až po předvedení pachatelů. Jejich záznam pak lze předat policii kvůli potřebným důkazům."
A nejde jen o prostředky sloužící osobní ochraně hlídek. Do provozu byly totiž uvedeny další bezpečnostní kamery střežící jak montážní místa na kterých se shromažďuje těžební technika k opravám, tak některé další exponované části provozů.
„Další novinkou pak je připojení strojů pomocné mechanizace včetně buldozerů na pult centralizované ochrany," říká ředitel divize Služby Smolka. Jakmile tak systém sledující hladinu pohonných hmot ve stroji zjistí její neobvyklý pokles, vyšle okamžitě automatický signál ostraze.
„Navíc v průběhu roku 2011 počítáme kvůli prevenci s dalším posílením zabezpečení," konstatuje Smolka, podle kterého nejsou tím největším problémem ani tak samotné přímé škody, které pachatelé působí, ale především jejich druhotné následky. „Pokud ukradnou kus kabelu, jde o škodu v rozmezí pár set až tisíců korun. Jenže následné odstavení technologie a škody vzniklé zastavením provozu už jsou v úplně jiných řádech," dodává Smolka s tím, že dalším důvodem je také rostoucí odbornost pachatelů i jejich technického vybavení.
Například před nedávnem tak ostraha zadržela v dolovém území vozidlo s třemi pachateli, kteří kradli kabely vedení 6 kV. Předtím ovšem odborně odpojili vedení u rozvodny a pokusili se kabel z trasy uloupit.
Nešlo ale zdaleka jen o tento případ. Prvních osm měsíců letošního roku bylo totiž pro ostrahu dolů celkově velmi náročných. Zatímco loni zadrželi pracovníci agentury Ibis v dolovém území 27 pachatelů, letos to bylo za stejnou dobu již 51. Specifikem je i fakt, že stále více klesá jejich věkový průměr a není neobvyklé, když se o krádeže pokouší i děti.
„Je to dané tím, že starší generace zlodějů zaučuje své následníky. Posílá je například tipovat vhodný materiál a do jisté míry spoléhá i na jejich právní beztrestnost," konstatuje oblastní ředitel bezpečnostní služby Ibis, podle kterého je tato beztrestnost jen dočasná. „Ve chvíli kdy dosáhnou potřebného věku, což se dříve nebo později stane, automaticky je totiž předáme policii a svého trestu se dočkají," uzavírá Nejedlý.