Vnější vztahy

Sokolov zvolen městem desetiletí

Vytvořeno: 2. únor 2011

Prestižní ocenění Město desetiletí Karlovarského kraje putuje do Sokolova. Od vedení regionu ji získala radnice za výrazné změny vzhledu i infrastruktury města v uplynulých letech. Ty vysoce hodnotí nejen obyvatelé, ale také návštěvníci, kteří mají možnost srovnání, jak vypadal Sokolov před deseti či dvaceti lety, a jak vypadá dnes. Nicméně, jak přiznává starosta města Zdeněk Berka, on sám udělení této ceny vůbec neočekával.


Zpravodaj SU: Bylo to pro Vás skutečně takové překvapení?

Berka: „Rozhodně. I když jsem byl na slavnostní předávání pozván jako zástupce jednoho z nominovaných měst, nečekal jsem, že bychom toto ocenění mohli dostat zrovna my. Když vyhlašovali naše město, byl jsem opravdu překvapen. Na druhou stranu si ale myslím, že cenu dostal Sokolov oprávněně. Za těch 10 let město udělalo ohromný pokrok."


Zpravodaj SU: V čem konkrétně ten obrovský skok spočívá?

Berka: „Proběhla rozsáhlá výstavba, mnoho budov, ale i komunikací se zrekonstruovalo a město dnes poskytuje mnohem více možností a služeb, které zde dříve nebyly a nebo fungovaly nedostatečně. Například jde o moderní sportovní areál, kde se vybudovala atletická dráha, položila se umělá tráva pro fotbalisty a zrekonstruovala se střecha zimního stadionu, včetně šaten. V sociální oblasti jde například o výstavbu budovy sociálního klastru nebo podporu rozvoje pečovatelské služby a dalších služeb v sociální oblasti. V oblasti kultury se např. částečně zrekonstruoval Hornický dům, zmodernizovalo se kino ALFA a v neposlední řadě se z klášterního kostela sv. Antonína Paduánského vytvořil velmi krásný prostor pro svatby, ale i výstavní a koncertní účely. Velký význam má i právě otevřený most přes řeku Ohři u chemických závodů nebo právě probíhající výstavba dopravního terminálu. Ten seznam by byl hodně dlouhý a velkou zásluhu na něm má celé tehdejší vedení města v čele s bývalým starostou města Karlem Jakobcem a bývalým místostarostou města Jaromírem Dvořákem, v jehož kompetenci byl odbor správy majetku a odbor rozvoje města."


Zpravodaj SU: Změnil se ale už i zažitý pohled lidí na město?

Berka: „Pokud jde o lidi, kteří v regionu žijí, tak určitě. Spousta z nich oceňuje, kolik zeleně ve městě je, jak se o ni pečuje, a že se pravidelně rozšiřuje. Je ale potřeba, aby se změnil pohled obyvatelstva i v celostátním měřítku. Snažíme se o změnu ve vnímání našeho města z černého, průmyslového, na město zelené, sportovní, přátelské, prostě město příjemné pro život. Například právě minulý týden proběhl veletrh cestovního ruchu, kde měl Sokolov poprvé ve své historii samostatný stánek, a z ohlasů je zřejmé, že spousta návštěvníků teprve teď zjistila, kde naše město v rámci republiky leží.


Zpravodaj SU: Jak to chcete udělat?

Berka: „Nabídnout občanům dobrý důvod, aby se o tom, jaký Sokolov je, přijeli přesvědčit sami. Ale na to potřebujeme i nějakou zajímavost. Tou první bude určitě sokolovský zámek, kde bychom chtěli ve spolupráci s karlovarským krajem připravit prohlídkový okruh. Ideálně z nosticovského období, s expozicí obrazů od pana Friedmana nebo s vystaveným sokolovským pokladem. Další zajímavé možnosti v souvislosti s rekreací by mohlo městu přinést i jezero Medard, vodácké možnosti a nepochybně i cyklostezky, jejichž síť se neustále rozšiřuje."


Zpravodaj SU: V zámku ale dnes sídlí městská knihovna. Kam s ní?

Berka: „Město má zpracovaný projekt na stavbu nové knihovny. Realizace by stála cca 200 milionů korun, ale protože náš projekt v rámci dotačních titulů nebyl přijat, aby výstavba mohla proběhnout především z peněz EU, tak v současnosti město na tuto výstavbu nemá dostatek vlastních finančních prostředků. Máme rozděláno několik akcí z dotací a musíme například akutně řešit rekonstrukci čistírny odpadních vod za více než 100 milionů korun, bohužel na všechno zkrátka nejsou prostředky. Ale protože nám ubývá žáků v základních školách, asi se nevyhneme dříve nebo později sloučení některých z nich. Pokud by se takto uvolnila nějaká školní budova, mohla by se přestavět například právě na knihovnu. Ale to je zatím jen ve fázi úvah bez toho, aby to mířilo k nějakému konkrétnímu objektu."

Zpravodaj SU: Nicméně z toho co jste naznačil, Sokolov se bude dál měnit...

Berka: „To určitě. Plánujeme zateplení mateřských škol, rekonstrukci bazénu na ZŠ Švabinského, výstavbu nového areálu technických služeb, ale také chceme pokračovat v rekonstrukci Hornického domu a městského úřadu. Pokud jde o dlouhodobější vizi rozvoje města, pokládám za nejdůležitější udržení zaměstnanosti ve městě a regionu. Uvítal bych například, kdybych byl seznámen s rozvojovými plány zdejších chemických závodů, které mají sanované plochy po starých provozech, vhodné pro další využití. Největší zaměstnavatel, Sokolovská uhelná, má dnes na čtyři tisíce zaměstnanců, a pokud tato pracovní místa v budoucnosti, kdy nastane postupný útlum těžby, nenahradí jiná činnost, odrazí se to i na dalším rozvoji našeho města. A to poměrně významně. Proto věřím, že se podaří zrealizovat třeba záměr průmyslové zóny u Starého Sedla tak, aby se Sokolov mohl rozvíjet i do budoucna." (red)