Výroba a obchod
Charolais letošní mrazy svědčily
Zatímco mnohým letošní zima přidělala spíše problémy, chovatelé dobytka si její průběh naopak pochvalují. Teploty pod nulou totiž zvířatům výrazně prospěly.
„Dva roky jsme rodili telata v teplých zimách, a to je to nejhorší, co může být," říká Milan Štrudl, vedoucí oddělení zemědělských rekultivací divize Družba Sokolovské uhelné.
V sychravém a vlhkém počasí s teplotami kolem nuly se totiž mezi zvířaty, stejně jako mezi lidmi, šíří kapénkové i další infekce. V důsledku toho například v loňské zimě dosahovaly úhyny čerstvě narozených telat v řadě českých chovů výše až patnácti procent.
„Letos se nám, naštěstí, podobná situace díky mrazům i preventivnímu očkování vyhýbá," potvrzuje vedoucí oddělení rekultivací. Navíc mrazivé počasí zvyšuje tepelný komfort pro zvířata, kterým nevlhne tak rychle podestýlka.
Chovatelům masných plemen krav by navíc po letech mohla svítat i naděje na o něco lepší ekonomické výsledky než v předchozích letech. Drtivá většina zvířat je totiž prodávána do zemí eurozóny, a dlouhodobě posilující kurz koruny tak srážel jejich cenu na úroveň, kdy ztráta dosahovala až 12 korun na kilogramu živé váhy.
„Což při prodeji devítiměsíčních zvířat, které dosahují váhy kolem 260 kilogramů, přidělalo řadě chovatelů, včetně nás, nemalé problémy," přiznává Štrudl. Sokolovská uhelná totiž patří k největším chovatelům krav plemene charolais v České republice. Ročně tak na svém statku v Novém Sedle odrodí kolem dvou stovek telat. Jejich letošní přírůstek by mohl přesáhnout i výši 220 kusů.
Chov krav v rámci aktivit těžební společnosti je významný především z hlediska údržby některých rekultivovaných území v regionu, kdy zvířata svou pastvou pomáhají k rychlejší obnově biodiverzity v těchto oblastech.