Výroba a obchod
Objem emisí i odpadů meziročně klesl
Dlouhodobý pokles množství sledovaných látek potvrzují výsledky každoročního monitoringu emisí a odpadů předané společností Sokolovská uhelná do veřejných registrů. Nejvýraznější změny k lepšímu jsou zaznamenány v oblasti ovzduší.
„Například emise oxidu siřičitého (SO2) se v porovnání s rokem 1998 snížily téměř o osmdesát procent i přesto, že uhelná vsázka do zpracovatelské části vzrostla o třicet procent," říká Martin Dědič, vedoucí sekce Ekologie společnosti Sokolovská uhelná.
Zásadní vliv na tak razantní pokles emisí SO2 měla především stavba Odsíření kouřových plynů na teplárně (uvedena do provozu v roce 2002).Od této doby docházelo ke každoročnímu poklesu emisí SO2. V roce 2007 byla provedena tzv. intenzifikace této technologie, čímž v tomto roce došlo k nárůstu emisí SO2 v důsledku nezbytného odstavení technologie odsíření.
"Už od roku 2008 se emise SO2 snížily na zatím historicky nejnižší úroveň od doby spuštění teplárny ve Vřesové. Průměrná koncentrace za tento rok se pohybovala hluboko pod hodnotou 400 miligramů na metr krychlový, což je limit stanovený legislativou" konstatuje vedoucí sekce Ekologie.
Neklesá přitom zdaleka jen SO2. Na necelou polovinu se v posledních deseti letech snížilo množství uhelného prachu vypuštěného do ovzduší, popílku o osmdesát sedm procent a amoniaku o šedesát pět procent.
"V souvislosti s růstem výroby považujeme toto snížení za velký úspěch," říká Dědič. Přitom zdaleka nejde o konečné číslo. Emise oxidů dusíku se sice zatím drží na přibližně stejné úrovni, ale již se chystají úpravy na kotlích teplárny, které zajistí snížení i těchto emisí.
Objem látek ve vypouštěných vodách zůstal i v roce 2008 přibližně na úrovni předchozích let bez větších výkyvů. Určitou roli v této skutečnosti hraje fakt, že právě v roce 2008 byla zahájena rozsáhlá stavba sedimentační nádrže lomu Družba, která bude dokončena v závěru letošního roku. Stejně tak loni odstartovaly technologické změny na úpravně důlních vod ve Svatavě. Teprve letos pak bude dokončena už rok probíhající akce čištění dočišťovací nádrže ve Vřesové. "To vše společně by pak mělo vést ke snížení obsahu všech sledovaných látek ve vypouštěných vodách za rok 2010."
Naopak razatně v roce 2008 poklesl celkový objem odpadů produkovaných firmou. Roli v tom sehrály hned dva faktory. "Například významný meziroční pokles u rtuti je daný tím, že jsme v roce 2006 předávali k odborné likvidaci velké množství starších přístrojů, které obsahovaly i tuto látku," vysvětluje Dědič.
Druhou příčinou je, že se firemním specialistům podařilo najít další zužitkování pro nemalou část vedlejších energetických produktů. Právě ty přitom tvořily objemově největší část odpadů.
"Jde například o popílek, který se dnes využíváme pro výrobu granulátu do výsypek povrchových dolů," říká vedoucí sekce Ekologie s tím, že škváru pak po nezbytném vyplavení lze dále využívat jako materiál pro pro sypané konstrukce.
Využití se ale našlo i pro další látky, které jsou zahrnuty v kategorii odpadů, jako je toluen, benzen nebo xyleny, které směřují k dalšímu zpracování. "A na závěr ke snížené produkci odpadů přispělo i využívání systému zpětného odběru některých výrobků, jako jsou elektronická zařízení, žárovky, výbojky, galvanické články nebo pneumatiky," uzavírá Dědič.