Dočasný propad cen na trhu stabilitu Sokolovské uhelné nijak neohrozí. Složitější je situace v těžební oblasti, kde firma likviduje následky sesuvu vnitřní výsypky lomu Jiří.

Po relativně bezproblémových letech čeká Sokolovskou uhelnou dvanáct podstatně složitějších měsíců. Výsledky roku 2010 totiž výrazně ovlivní situace na trhu s elektrickou energií, kde v důsledku krize došlo k poklesu poptávky a snížení cen. Zisk firmy tak po letech klesne na hranici jedné miliardy korun, což je přibližně polovina proti výsledkům předchozích let.
„Není to ale nic dramatického, co by mohlo Sokolovskou uhelnou ohrozit," říká František Štěpánek, generální ředitel a předseda představenstva firmy. Firma totiž v uplynulých letech výrazně investovala do nových technologií i modernizace stávajících, a prošla i rozsáhlou restrukturalizací. Díky tomu má šanci ustát i tak zásadní propad cen na českém energetickém trhu.
Naopak složitější pro ni činí situaci to, že krize přišla v době, kdy Sokolovská uhelná cíleně snižuje těžbu kvůli prodloužení existence ložiska. Navíc se potýká i s řešením obtíží v těžební části, kde došlo na podzim k významnému skluzu vnitřní výsypky lomu Jiří.
„S tím si samozřejmě musíme poradit v oblasti nákladů a dalšího zracionálnění na těžební části," upozorňuje Štěpánek. Zvažovaná opatření se podle něho ale v žádném případě nedotknou počtu zaměstnanců. Pro jeho pokles bude firma i nadále využívat přirozených odchodů a zároveň i v roce 2010 zachová takzvaný stopstav pro přijímání dalších pracovníků.
Naopak větší důraz bude letos kladen na snižování spotřeby materiálu a zvyšování efektivity těžby. „Budeme muset mnohem častěji obracet v ruce korunu, než ji někde vynaložíme. A to jak v rámci samotné firmy, tak vnější podpory."
Propad tržeb je tak razantní především z toho důvodu, že Sokolovské uhelné se podařilo kontrakty na rok 2009 uzavřít ještě v době, kdy byl trh stabilní, a nikdo neočekával nástup krize. V současné době je ale musí uzavírat za výrazně složitější situace.
Na druhou stranu vedení společnosti v lednu znovu potvrdilo, že ani očekávané komplikace v těžbě, nebo propad cen elektrické energie, nepřinesou žádnou zásadní změnu do filozofie firmy, ke které dlouhodobě patří také podpora regionu. A to jak z hlediska přímého sponzoringu různých kulturních nebo sportovních aktivit, ale také dlouhodobých rozvojových projektů.
„Při privatizaci jsme slíbili, že budeme řešit minimalizaci dopadu postupného útlumu činnosti Sokolovské uhelné na region. A na tom se nic nemění," říká Štěpánek. „Firma tvoří zisk v tomto kraji, a bude se nadále snažit, aby v tomto kraji také zůstal."