Výroba a obchod
Hospodaření firmy letos ovlivní propad cen elektřiny
Nesnadných dvanáct měsíců. Takový bude rok 2010 pro Sokolovskou uhelnou. Vyplývá to z podnikatelského záměru firmy na nadcházející období. Negativně ho ovlivní změna těžebních poměrů mezi jednotlivými lomy i situace na energetickém trhu. V důsledku toho výrazně poklesne plánovaný zisk společnosti po zdanění na 950 milionů korun.
„Základní výrobní i prodejní ukazatele podnikatelského záměru pro rok 2010 jsou sice uvažovány v přibližně shodných úrovních skutečnosti loňského roku, zásadní rozdíl však bude u těžby uhlí a tržeb za elektrickou energii," říká Karel Kotous z úseku ekonomického ředitele společnosti. Plán těžby uhlí je sice shodný s rokem 2009 na úrovni 8,6 milionu tun, ale kvůli loňskému sesuvu vnitřní výsypky na demarkaci obou lomů společnosti došlo k dočasné blokaci části zásob na Družbě. Její snížení těžby z loňských 1,6 na 0,7 milionu tun bude muset nahradit zvýšením těžby sousední Jiří, což s sebou pochopitelně přináší řadu komplikací.
Nejvýrazněji se však na hospodářském výsledku letošního roku projeví meziroční propad cen elektrické energie. Zatímco loni se, díky dlouhodobým kontraktům společnosti, negativní vývoj na evropském trhu Sokolovské uhelné téměř nedotkl, letos i ona pocítí snížení poptávky po energii. „S ní totiž souvisí i pokles výkupních cen na energetickém trhu," upozorňuje Kotous s tím, že tento propad se v hospodaření společnosti projeví meziročním snížením tvorby zisku o více než jednu miliardu korun. Současně dojde k výraznému, více než dvanáctiprocentnímu, zhoršení produktivity práce.
Rok 2010 bude pro Sokolovskou uhelnou zlomový také v oblasti výroby a prodeje briket. Tato komodita má po více než 40 letech „své dny sečteny", a její produkce skončí v 2. pololetí letošního roku.
„Hlavními důvody pro toto rozhodnutí je jak pokles poptávky po tomto palivu, tak i nedostatek briketovatelného uhlí. Do provozu však bude uvedena nová technologie na výrobu multiprachu, která na výrobu briket časově a částečně i technologicky naváže," doplňuje Kotous.
V oblasti oprav a údržby se připravují významné akce zejména na divizích Družba a Zpracování. Na prvně jmenované se jedná o dvě generální opravy velkostrojů KU 300 a pokračující sérii generálek elektrických lokomotiv a LH vozů. Na divizi Zpracování pak proběhnou kromě jiných generální opravy parní turbíny TG 1 a kotle K1.
Na investiční výdaje je v PZ 2010 uvažováno s částkou téměř 1 mld. Kč. Kromě výše uvedené výstavby zařízení na výrobu multiprachu se převážná část výdajů týká akcí, jejichž realizace je vyvolána nutností obnovy stávajícího a tedy dožívajícího zařízení, postupem těžby na obou lomech, či zvýšením ekologičnosti provozů Sokolovské uhelné.
„Z výše uvedených aspektů je zřejmé, že rok 2010 nebude pro Sokolovskou uhelnou jednoduchý. Přesto je Podnikatelský záměr 2010 sestaven tak, aby společnost plnila řádně všechny své závazky, a to jak vůči svým zaměstnancům, tak i vůči podnikatelskému okolí, správním orgánům, samosprávě a podobně," dodává Kotous.
V oblasti zaměstnanosti se tedy, ani přes výrazné snížení zisku společnosti, neuvažuje s žádným hromadným propouštěním. Na druhou stranu bude pokračovat takzvaný stop-stav. Nově se tedy budou selektivně přijímat jednotliví uchazeči o zaměstnání pouze na vybrané, zejména specializované, profese. Průměrný stav by se tak v roce 2010 měl pohybovat kolem 4,5 tisíce zaměstnanců. Pro letošní rok se uvažuje v souladu s výsledky kolektivního vyjednávání s meziročním nárůstem průměrného měsíčního výdělku proti sjednané výši pro rok 2009 o čtyři procenta. Ten tak dosáhne úrovně 27 188 Kč.
Navzdory všem nepříznivým okolnostem, kterým bude muset Sokolovská uhelná v roce 2010 čelit, zůstává i nadále naprosto neměnné vědomí její společenské odpovědnosti nejen v rámci nejbližšího okolí, ale i celého regionu. Aktivity, které byly v této souvislosti v minulosti nastartovány, tak budou kontinuálně pokračovat.
(red)