Po dlouhé zimě a nečekaně horkém počátku léta měli zemědělci nakonec problém zachránit úrodu. Rekordní výsledky z loňska se opakovat nebudou.

Výnosy zemědělských plodin budou v letošním roce zřejmě nižší než loni. Potvrzují to předběžné odhady pěstitelů v celé republice. A výjimkou není ani Sokolovsko.

„V podstatě jsme stihli sklidit v průběhu července ječmeny. U ostatních plodin máme docela problémy," potvrzuje Jan Pospíšil, agronom rostlinné výroby Sokolovské uhelné ve Starém Sedle. Většina plodin totiž kvůli dešti ještě v polovině srpna zůstávala na polích. Na to, aby technika mohla vyjet a sklízet je potřeba nejméně několika slunečných dnů. Ty ale v poslední době chyběly.

„Zkoušeli jsme třeba vyjet a sekat, ale i když obilí trochu oschne, pole jsou tak rozmoklá, že se nám boří kombajny," konstatuje agronom s tím, že obdobné potíže mají i zemědělci v dalších částech republiky. Výsledkem je růst ceny mnoha zemědělských komodit. Zdražily již brambory a například u řepky, která se pěstuje i na Sokolovsku, vzrostla cena již o tisíc korun na tunu.

„Navíc kvůli dešťům rostou ztráty na výnosu a snižuje se kvalita," poukazuje Pospíšil na fakt, že v mokrých klasech zrno často klíčí, vypadává z nich, a čím déle je na poli, tím větší část znehodnocují také ptáci a zvěř.

Počátek léta přitom byl zcela odlišný od deštivého srpna. Teplé a slunečné počasí, jak již bylo zmíněno, tak umožnilo sklidit v závěru měsíce třeba 43 hektarů ječmene, kde výnos dosáhl loňské úrody a tím pádem i nadprůměru.

Naopak otazník zůstává nad sklizní řepky, kde se na pozemcích Sokolovské uhelné podařilo do poloviny srpna sklidit pouhých 13 hektarů z šedesáti, stejně jako nad úrodou pšenice nebo žita. „Je to všechno mokré, a postupně nám to lehá na polích. A tak nezbývá než doufat, že se počasí co nejdřív zlepší," shrnuje situaci Pospíšil.
(red)

Sklizně