Škody na technologii dosáhnou výše desítek milionů korun. Šetření důvodu požáru je před uzavřením, příčinou bylo zřejmě porušení bezpečnostních předpisů.

Zatím mimo provoz zůstává i nadále turbogenerátor TG1 teplárny ve Vřesové, poškozený počátkem září v důsledku požáru. Jeho opravě a uvedení do provozu stále brání rozsáhlé škody na okolním zařízení. Dosud tak není známa ani přesná výše škod nebo rozsah jeho poškození.

„Už nyní je jasné, že škody na samotné technologii se budou pohybovat v řádu desítek milionů korun," říká Pavel Homola, ředitel divize Zpracování Sokolovské uhelné. Zatím ale nebylo možné provést demontáž poškozeného turbogenerátoru, protože se musely nejdříve odstranit zbytky prohořelé střechy nad ním, a urychleně provizorně halu alespoň zastřešit.

„Navíc v části haly byla požárem zničena elektroinstalace, a co je největší problém, byl také poškozen mostový jeřáb. Bez něho přitom nelze opravu turbogenerátoru provést," konstatuje Homola.

Pokud tedy práce budou probíhat podle plánu, hala se nejprve dočká zastřešení a počátkem listopadu by se měl zprovoznit také jeřáb, díky němuž bude následně možné otevřít samotný turbogenerátor. „Naším optimistickým přáním pak je, aby vše bylo zprovozněno do konce roku. Zda se to ale podaří nelze říci do doby, než zjistíme, jaký je skutečný rozsah poškození technologie," dodává ředitel divize Zpracování. Úplné odstranění následků ale bude trvat nejméně dalšího půl roku.

Souběžně je také před uzavřením šetření příčin samotné havárie. To již bylo ukončeno jak ze strany hasičů a policie, tak inspektorů bezpečnosti práce. K havárii a následnému požáru došlo v průběhu noční směny osmého září a podle všeho ze strany společnosti nedošlo k žádnému porušení z hlediska právních ani bezpečnostních předpisů. Nehoda, při níž zahynul jeden člověk a další tři byli zraněni, tak byla podle všeho zapříčiněna manipulací s olejovými filtry.